v Kosove.
Nemecké jednotky v Bosne merali špeciálnymi prístrojmi úroveň rádioaktivity v blízkosti Sarajeva. Výsledky merania podľa Scharpinga ukázali, že risk je minimálny. R. Scharping zároveň uviedol, že akonáhle vypukla debata o uránovej munícii, pokladal za rozumné prezentovať niektoré výsledky vedeckého skúmania, ktoré však veľmi jasne dokazujú, že nebezpečenstvo nehrozí.
Nemecký minister obrany Rudolf Scharping však ešte v sobotu počas návštevy poľného tábora Rajlovac pri Sarajeve ostro kritizoval USA za to, že neinformovali svojich partnerov z NATO o rádioaktívnom plutóniu, ktoré sa môže vyskytovať v munícii s ochudobneným obsahom uránia.
Podľa Scharpinga už USA zjavne o tejto skutočnosti nejaký čas vedeli. Nemecký minister vzápätí dodal, že informovanie partnerov by malo byť "normálnou povinnosťou priateľského národa."
Nemecký minister reagoval aj na fakt, že väčšina informácii o možných účinkoch uránovej munície na zdravie sa nachádza aj na internete. Podľa Scharpinga však internet nie je spôsob, ktorým si jednotlivé vlády podávajú vzájomné informácie.
Rudolf Scharping tento týždeň vyzval USA, aby zverejnili všetky informácie o eventuálnych zdravotných rizikách používania munície s ochudobneným uránom. V tejto súvislosti si dokonca pozval amerického veľvyslanca, ktorého oboznámil "s obavami, ktoré vyvoláva slovo plutónium".