PEKING. Podľa predsedu čínskej vlády spôsobili tieto kroky "vážne nepokoje" vo vzťahoch medzi Čínou a USA. "Tieto kroky porušujú čínsku suverenitu," povedal Wen na tlačovej konferencii po skončení pravidelnej schôdze tamojšieho parlamentu. "Mierové vzťahy medzi USA a Čínou robia z oboch krajín víťazov," dodal najvyšší čínsky komunistický funkcionár bez bližšieho spresnenia.
Tibetský duchovný vodca dalajláma sa od roku 1991 stretáva s každým úradujúcim prezidentom USA, čím pravidelne vyvoláva nevôľu čínskych predstaviteľov. Podľa analytikov je však terajšia reakcia Pekingu o poznanie tvrdšia, ako tomu bolo v minulosti. Čína totiž tentoraz okrem "tradičného" verbálneho odsúdenia pristúpila aj k nevídane tvrdým diplomatickým reakciám, akou bolo predvolanie amerického veľvyslanca v Pekingu čínskym ministrom zahraničných vecí.
Jedným z deklarovaných cieľov Obamovej administratívy je aj rozšírenie spolupráce s najľudnatejšou krajinou planéty v mnohých oblastiach, ako je oživenie svetovej ekonomiky a boj proti klimatickým zmenám. V záujme dobrého začiatku novej kapitoly sa Obama počas minuloročnej návštevy dalajlámu vo Washingtone stretnutiu vyhol a strhol tak na seba vlnu kritiky.