Arafat sa odteraz môže voľne pohybovať, oznámili s odvolaním sa na Biely dom svetové agentúry.
"Prezident George W. Bush privítal konštruktívne a prínosné rozhodnutie izraelskej vlády umožniť prezidentovi Arafatovi voľný pohyb, prijať medzinárodný dohľad nad šiestimi odsúdencami v Arafatovom sídle a stiahnutí svojej armády z Ramalláhu," uvádza sa podľa agentúry Reuters vo vyhlásení hovorcu Bieleho domu Ariho Fleischera
Vo vyhlásení, zverejnenom na Bushovom ranči v texaskom Crawforde, sa ďalej uvádza, že americký prezident ráno telefonoval s Arielom Šaronom a rozhodnutie izraelského kabinetu je výsledkom intenzívneho úsilia na nájdenie nenásilného riešenia situácie v Ramalláhu.
"V súčasnosti sme v úzkom kontakte s Palestínskou samosprávou a s oboma stranami konfliktu pracujeme na realizácii návrhov, ktoré sme kvôli tomuto výsledku predostreli," dodáva vyhlásenie hovorcu Bieleho domu.
Francúzska agentúra AFP medzitým informovala o príchode americko-britskej delegácie vedenej americkým konzulom vo východnom Jeruzaleme Ronaldom Schlicherom do Arafatovho sídla al-Mukátaa v Ramalláhu.
Palestínska samospráva predtým vyjadrila pripravenosť zaoberať sa návrhom amerického prezidenta, podľa ktorého by štyroch palestínskych páchateľov októbrovej vraždy izraelského ministra turistického ruchu Rehavama Zeeviho a dvoch mužov, dodávajúcich na palestínske územia zbrane, mali strážiť jednotky britských alebo amerických bezpečnostných služieb.
Izrael podmieňoval ukončenie päť mesiacov trvajúceho domáceho väzenia palestínskeho predáka v Ramalláhu vydaním šiestich zločincov, ktorých v štvrtok v al-Mukátaa odsúdil palestínsky vojenský súd.
S odovzdaním odsúdencov do rúk židovského štátu však nesúhlasila Palestínska samospráva. Odvolávala sa pritom na zmluvu o vytvorení samosprávy, podľa ktorej teroristi zatknutí na jej území spadajú do palestínskej jurisdikcie.
Izraelská vláda na svojom dopoludňajšom zasadaní v Jeruzaleme odmietla spoluprácu s medzinárodnou vyšetrovacou misiu OSN v palestínskom utečeneckom tábore Džanín a vyhlásila, že zabráni jej príchodu na palestínske územia.
Odmietnutie plánovanej vyšetrovacej misie schválila izraelská vláda po dlhej rozprave na dnešnom pravidelnom zasadaní kabinetu v Jeruzaleme. Premiér Šaron pôvodne navrhol iba odklad povolenia príchodu vyšetrovacieho tímu o ďalších 24 hodín.
Na rozhodnutie izraelskej vlády reagovala OSN zvolaním mimoriadneho zasadania Bezpečnostnej rady, ktoré sa začne o 22.30 h SELČ a prebehne s vylúčením verejnosti.