SME

Mihajlo Mihajlov - pravý disident za Titových čias

Srbský magazín Vreme ho nazval nekompromisným intelektuálom. Profesor ruskej literatúry sa nebál v komunistickej Juhoslávii hovoriť o slobode a demokracii, za čo strávil niekoľko rokov vo väzení. Mihajlo Mihajlov, jeden z mála skutočných disidentov v časo

Mihajlo Mihajlov.Mihajlo Mihajlov. (Zdroj: FOTO – www.e­novine.com)

ch prezidenta Tita, zomrel minulý týždeň.

Často sa na Balkáne zvykne hovoriť, že v Juhoslávii za „mäkkého“ komunizmu prezidenta Josipa Broza Tita boli iba dvaja skutoční disidenti. Najznámejší z nich, dlhoročný vrcholný komunista a neskôr najväčší kritik Milovan Djilas si odsedel vo väzení 11 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rozdiel od neho nepochádzal „disident číslo dva“ Mihajlo Mihajlov z komunistickej strany. Bol to intelektuál z univerzitného prostredia a ako napísal srbský magazín NIN, najviac sa podobal na disidentov z iných krajín východnej Európy. Jeho boj za ľudské práva, slobodu prejavu a demokratizáciu začal ako mladý akademik a po viacročnom väzení v ňom pokračoval aj v americkom exile.

SkryťVypnúť reklamu

Moskovské leto Mihajlov sa narodil ako dieťa ruských imigrantov, ktorí do Srbska ušli po páde cárizmu v 20. rokoch. Vyštudoval ruskú literatúru a neskôr ju prednášal na univerzite v Zadare.

Zlom v jeho živote prišiel v lete 1964, keď absolvoval päťtýždňový výmenný pobyt v Sovietskom zväze. Počas návštev Moskvy a Petrohradu sa zhováral s ruskými študentmi či novinármi, ktorí mu vysvetlili, ako to v ich krajine v skutočnosti vyzerá.

Svoje zážitky spísal v cestopise Moskovské leto. Dva jeho diely vydal začiatkom roka 1965 belehradský literárny magazín Delo. „Predtým som vôbec nerozmýšľal o politike. Nie som vzbúrenec, psychologicky nie som taký typ. Do politiky som bol doslova dotlačený, bránil som sa Titovi,“ spomínal neskôr Mihajlov pre srbský magazín NIN.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodal, keby pri moci v Moskve zostal Nikita Chruščov, zrejme by sa nič nestalo. Medzitým sa však do Kremľa dostal tvrdý Leonid Brežnev. Po vydaní cestopisu sa u Tita sťažoval sovietsky veľvyslanec. Tito, ktorý balansoval medzi Sovietmi a Západom, sa tentoraz rozhodol zakročiť.

Juhoslovanských komunistov sa tiež mohlo dotknúť Mihajlovo tvrdenie, že prvý gulag v Sovietskom zväze založili už za Lenina v roku 1921. Na rozdiel od Stalina si Leninovo ideologické dedičstvo vážili aj v Belehrade. Ruský spisovateľ Alexander Solženicyn v Súostroví Gulag napísal, že Mihajlov sa mýlil: prvý gulag nevznikol v roku 1921, ale už v roku 1919.

Mihajlo Mihajlov

(26. 9. 1934 - 7. 3. 2010)

1965 – po návšteve Sovietskeho zväzu uverejnil kritický cestopis, za ktorý ho odsúdili na tri a pol roka, 1974 – do väzenia ide na ďalších sedem rokov za „nepriateľskú propagandu“, 1977 – po predčasnom prepustení cestuje do Spojených štátov, kde zostáva žiť a organizuje hnutie za demokratizáciu Juhoslávie.Najskôr dostal Mihajlov iba podmienku. Keď však s ďalšími kolegami napísal Titovi otvorený list, v ktorom monopol strany v krajine prirovnal „k istému druhu stalinizmu“ a chystali sa založiť politický časopis, Mihajlova zatkli. Vo väzení strávil tri a pol roka, z toho vyše pol roka na samotke. Keď ho prepustili, písal aj naďalej texty vyzývajúce na demokraciu a rešpektovanie ľudských práv. A opäť skončil vo väzení, tentoraz na sedem rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Po odsedení necelej polovice trestu ho pri hromadnej amnestii prepustili. Dostal aj pas, a keď ho počas jeho návštevy Ameriky znova obvinili, rozhodol sa zostať v Spojených štátoch. Tam prednášal na univerzitách a pomáhal formovať hnutie za demokratické zmeny v Juhoslávii.

Západ nás nepodporoval Mihajlov v jednom rozhovore odmietol, že by v Juhoslávii, kde mohli občania voľne cestovať, bolo málo disidentov. „Bolo nás oveľa viac, ale pravdou je, že nemôžete byť disidentom, pokiaľ nemáte podporu Západu. A pre Západ bol Tito hrdina. Na konci jeho vlády bolo však v Juhoslávii proporčne viac politických väzňov ako v iných krajinách východnej Európy,“ povedal Mihajlov v rozhovore pre Transitions Online.

Na rozdiel od mnohých politických väzňov, ako napríklad neskoršieho prvého chorvátskeho prezidenta Franja Tudjmana, Mihajlov nebol nacionalista. Už v roku 1978 v rozhovore pre americký Newsweek predpovedal, že po páde Tita dôjde v krajine „ku krviprelievaniu, pretože je to z demokratického a sociálneho vývoja logické“.

SkryťVypnúť reklamu

Do Belehradu sa vrátil z exilu až v roku 2001, keď vojny prehrmeli a Srbsko sa zbavilo vlády Slobodana Miloševič. Na úcte medzi Srbmi mu neubrali ani roky v cudzine. Jeho odvahu ako jedného z mála ocenil aj syn Milovana Djilasa. „Bol to pravý disident, ktorý ani na chvíľu nemyslel na seba, ale na vec, za ktorú bojoval,“ povedal Aleks Djilas portálu B92.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 317
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 831
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 218
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 716
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 373
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 743
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 1
Indickí vojaci hliadkujúci v Kašmíre.

India viní Pakistan z teroristického útoku.


a 1 ďalší 1
Eiffelová veža v Paríži.

Renovačné práce na veži sa začali v roku 2019.


TASR 1
Mark Carney, líder kanadskej Liberálnej strany.

Na voľby mali vplyv clá a reči o pripojení Kanady k USA.


TASR 2

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu