Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
SANTIAGO, BRATISLAVA. Len čo zložil nový prezident a čilský miliardár Sebastián Piňera vo štvrtok sľub, už musel opúšťať parlament a spolu s ním aj všetci prítomní svetoví štátnici.
Pár minút pred inauguráciou totiž zasiahli Čile dosiaľ najsilnejšie otrasy po februárovom zemetrasení, pri ktorom zomrelo skoro 500 ľudí. Čile okamžite vyhlásilo hrozbu cunami a evakuovalo parlament v pobrežnom meste Valparaíso. Varovanie pred cunami úrady v Čile odvolali ešte vo štvrtok v noci. Ohrozneé sú však naďalej Veľkonočné ostrovy.
Otrasy po katastrofálnom zemetrasení z konca februára vyvolali v inauguračnej sále nervozitu a pohľady na strop, no obrad pokračoval normálne. Bolívijský prezident Evo Morales podľa agentúry AP vyzeral dezorientovane a peruánsky prezident Alan García zažartoval, že ich to „na chvíľu roztancovalo".
Epicentrum so silou 6,9 magnitúdy bolo 140 km od miesta inaugurácie v meste Valparaíso. Podobne silné zemetrasenie v januári zničilo Haiti v Karibiku. V Čile včera hlásili „významné škody" v meste Rancagua v strede krajiny. Vyplašení ľudia však vybehli do ulíc aj v hlavnom meste Santiagu.
Prezidentov Ekvádoru aj Paraguaja otrasy znervóznili.
FOTO - TASR/AP
Drsná pripomienka Hoci zatiaľ nehlásili žiadne obete na životoch, nové otrasy pripomenuli, že obnova zemetrasením zničenej krajiny bude najťažšou úlohou nového prezidenta. Piňera už skôr povedal, že nebudú „vládou zemetrasenia, ale vládou obnovy". Už pred uvedením do funkcie navštevoval postihnuté oblasti.
SEBASTIÁN PIŇERA Narodil sa 1. decembra 1949.
Jeden z mála konzervatívnych lídrov v Latinskej Amerike.
437. miesto v rebríčku bohatých Forbes s majetkom v hodnote 2,2 miliardy dolárov.
Ekonóm, študoval na Harvarde.
Zarobil na zavedení kreditných kariet v Čile v 80. rokoch.
Kritici ho obviňujú z prepojenia na ľudí z éry Pinocheta.
Čiľania veria, že pravicový prezident Piňera, ekonóm s diplomom z Harvardu a úspešný podnikateľ, ktorý je jedným z najbohatších ľudí v Čile, im pomôže vyriešiť ťažkú životnú situáciu.
Jedno z najsilnejších zemetrasení za posledné storočie so silou 8,8 magnitúdy pripravilo o domovy desaťtisíce ľudí a zničilo infraštruktúru v niektorých mestách. Hmotné škody experti odhadujú na 30 miliárd dolárov. Utrpel ich vinársky aj rybársky priemysel.
Niektorí ekonómovia predpovedajú, že hospodársky rast bohatej a stabilnej juhoamerickej krajiny so zásobami medi sa pre zemetrasenie zníži z pôvodných 5 percent o 0,5 až 2 percentuálne body.
Preteky o popularitu Piňera (60) sa včera ujal prezidentského úradu ako prvý pravicový prezident v Čile od konca diktatúry Augusta Pinocheta pred 20 rokmi.
Na poste strieda výnimočne populárnu ľavicovú prezidentku Michelle Bacheletovú, ktorá odchádza s rekordnou 84percentnou podporou verejnosti, a to napriek tomu, že niektorí jej vyčítali pomalšiu reakciu po zemetrasení.
Prvá žena v čilskom prezidentskom úrade už podľa ústavy nemohla kandidovať. „Opúšťam úrad so smútkom pre utrpenie nášho ľudu, ale spokojná s tým, čo sme dosiahli," povedala Bacheletová.
Zemetrasenie ovládne agendu Piňera je v prvej päťstovke zoznamu Forbes s majetkom 2,2 miliardy dolárov. Zarobil na podnikaní v oblasti kreditných kariet aj leteckého priemyslu.
V januári vyhral vo voľbách, pred ktorými sľúbil, že vráti Čile vysoký hospodársky rast. Hlavnou témou jeho kampane bola zmena.
Priority sa však zmenili, prednosť má riešenie dôsledkov zemetrasenia. Nevyhne sa zrejme čerpaniu zo štátnej rezervy z ťažby medi, v ktorej je Čile svetovým lídrom.