PEKING. Čínski predstavitelia dnes s hnevom reagovali na prejav dalajlámu, podľa ktorého Čína systematicky robila represívne kroky na "zničenie budhizmu". Dalajláma vyhlásil, že budhisti žijú vo väzenských podmienkach a vyjadril solidaritu s obyvateľmi Sin-ťiangu.
Tibetský exilový náboženský líder vystúpil v stredu v indickej Dharmsale s prejavom pri príležitosti 51. výročia neúspešného povstania proti čínskej vláde v Tibete. Ujgurskú autonómnu oblasť Sin-ťiang nazýval Východný Turkestan, čo je názov používaný prívržencami nezávislosti tohto regiónu.
Podľa Čínou dosadeného starostu tibetského hlavného mesta Lhasa dalajláma používa Sin-ťiang a Tibet ako platformy na dosiahnutie svojho cieľa - rozdelenia Číny. Zástupca starostu v denníku China Daily uviedol, že tibetský ľud môže veriť v čo chce, ak je to legálne. Vláda nebude zasahovať a naopak, pomôže im vyriešiť problémy, dodal.
"Nech si dalajláma hovorí čo chce. My budeme pokračovať v tom, čo robíme," vyhlásil nový tibetský guvernér Padma Čoling.
Peking dalajlámu obviňuje, že bojuje za nezávislosť Tibetu. Exilový náboženský líder však hovorí, že chce pre región len istú formu autonómie, v rámci ktorej by Tibeťania mohli uplatňovať svoju kultúru, jazyk a náboženstvo.
Spor pred dvoma rokmi vyústil do násilia, keď v Tibete vypukli protivládne protesty, ktoré Čína potlačila. Podľa dalajlámu uskutočňujú čínske úrady v tibetských kláštoroch "vlasteneckú prevýchovu".
Zdroj: Reuters