SOFIA, BRATISLAVA. Všetko sa začalo vtipom. V diskusnej relácii televízie Nova sa moderátor opýtal ministra financií, či potvrdí, že prezident Georgi Parvanov je „mladý miliardár“, ktorý vlastní desiatky luxusných nehnuteľnosti v Spojených štátoch, v Európe a Dubaji. Simeon Ďankov len povedal, že Parvanov „nie je až taký mladý“.
Odvtedy napätie medzi pravicovou vládou a bývalým šéfom opozičných socialistov rástlo. Až sa v stredu zmenilo na vojnu inštitúcií. Vládna strana GERB totiž oznámila, že sa pokúsi prezidenta zosadiť. Odvolanie by Parvanova vydalo na pospas vláde, ktorá intenzívne pracuje na tom, aby vo väzení skončili jej politickí rivali.
Prepisová aféra
Dôvod na zosadenie prezidenta Bulhari nazývajú prepisovou aférou. Keď spor medzi prezidentom a ministrom vypukol, premiér Bojko Borisov oboch požiadala, aby sa stretli. Stalo sa.
Problém je, že Parvanov prepis rozhovoru na druhý deň zverejnil. Bez vedomia ministra Daňkova, ktorý sa v ňom prezidentovi odmietol ospravedlniť.
GERB reagovala ostro. Prezidenta obvinili, že „ukazuje, že ústavu môže porušovať aj hlava štátu.“ Borisov dodal, že Parvanov mu „vrazil nôž do chrbta“. „Ak chce vojnu, bude ju mať,“ povedal premiér denníku Trud.
GERB sa v parlamente môže spoľahnúť na 154 hlasov. Na odvolanie prezidenta, ktorého volia občania, ich treba o šesť viac.
Politici, mafiáni, sudcovia
Parvanov však na zverejnení rozhovoru nevidí nič zlé, šéf opozičných socialistov Sergej Stanišev nazval vládne hrozby „absurdnými“. „Žijeme v štáte ministerstva vnútra,“ povedal expremiér Stanišev novinárom.
Vyzerať to tak môže. V Sofii takmer neprejde týždeň, aby polícia neobvinila politika bývalej vlády zo sprenevery. Naposledy to bol exminister obrany, expremiéra Staniševa stíhajú pre zneužitie tajných informácií. Platí to aj pre mafiu. V utorok minister vnútra Cvetan Cvetanov oznámil, že polícia zadržala 40 až 50 z tristo hlavných bulharských gangstrov a do konca roku zadrží všetkých ostatných.
Keď sudcovia najvyššieho súdu rozhodli o prepustení niektorých z nich, obvinil Cvetanov aj ich zo spojenia s mafiou.
Lenže boj s korupciou a organizovaným zločinom je presne to, čo Európska únia od Borisova chcela a prečo má bývalý ochrankár 50percentnú podporu verejnosti. Tvrdenie maďarského thinktanku Political Capital Institute, že smeruje k policajnému štátu, zatiaľ nenašlo ohlas ani v Bruseli, ani u Bulharov.