RÁMALLÁH.
Palestínske vedenie sa tak snažil presvedčiť o podpore zo strany Spojených štátov v období, keď sa nádeje na oživenie mierového procesu opäť znížili v dôsledku izraelského rozhodnutia povoliť výstavbu nových židovských bytov v obsadenom východnom Jeruzaleme.
Najnovší krok oznámili práve v čase, keď Biden rokoval s izraelskými lídrami o novom kole nepriamych rokovaní s Palestínčanmi. Izraelčania sa následne ospravedlnili za nevhodné načasovanie, dali však jasne najavo, že rozhodnutie nemajú v úmysle zmeniť. Biden počas stretnutí s palestínskymi predstaviteľmi prejavil nebývalú ústretovosť, keď povedal svojim hostiteľom, že USA sú odhodlané sprostredkovať konečnú mierovú dohodu.
"Spojené štáty sľubujú, že budú hrať aktívnu ako aj trvalú úlohu v týchto rozhovoroch," povedal Biden. Jeho slová o "životaschopnom a súvislom" palestínskom štáte boli jasným odkazom Izraelu, že Washington očakáva ako súčasť dohody plošný odsun z okupovaného Západného brehu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu predtým vyjadril iba podmienečnú podporu palestínskej nezávislosti s tým, že Izrael by sa nemal vzdať kontroly nad dôležitými časťami Západného brehu vrátane židovských osád. Tie však medzinárodné spoločenstvo považuje za nelegálne a USA ich rovnako ako Palestínčania označujú za prekážku na ceste k mieru.
Biden v prítomnosti palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása zopakoval, že odsudzuje izraelský zámer postaviť 1600 nových bytov vo východojeruzalemskej židovskej štvrti Ramat Šlomo, a obe strany vyzval, aby sa zdržali krokov, ktoré "vyvolávajú napätie alebo ovplyvňujú výsledok rozhovorov".