DUŠANBE.
Vlády stredoázijských krajín si v dôsledku rastúceho počtu konfliktov medzi bezpečnostnými silami a ozbrojenými skupinami, ktoré podľa nich môžu byť napojené na hnutie Taliban, vzali na mušku stúpajúci náboženský extrémizmus v oficiálne sekulárnych bývalých sovietskych republikách s prevažne moslimským obyvateľstvom.
Najvyšší súd v Tadžikistane, ktorý zdieľa dlhú hranicu s Afganistanom, vo vyhlásení uviedol, že 23 občanov Tadžikistanu bolo obvinených z organizovania série protištátnych aktivít vrátane výziev na zvrhnutie vlády.
Odsúdení, všetko členovia zakázaného hnutia Tablíghí Džamáat dostali tresty od troch do šiestich rokov väzenia. Vypočúvanie zadržaných sa odohralo s vylúčením verejnosti.
Hnutie Tablíghí Džamáat, ktoré má údajne na celom svete 80.000 prívržencov a vyznáva striktnú interpretáciu islamu, na seba verejne neupozorňuje a tvrdí, že jeho aktivity sú mierové. Tadžická vláda ho však zakázala ako extrémistickú organizáciu.
Ľudskoprávne organizácie obviňujú vlády stredoázijských krajín zo zneužívania hrozby islamizmu na ospravedlnenie zásahov proti politickému disentu v regióne, kde sú alternatívne názory označované za extrémizmus podobne ako v sovietskych časoch.
Podľa bezpečnostných analytikov však v regióne získavajú vplyv radikálne skupiny povzbudzované frustráciou ľudí zo zlej hospodárskej situácie spôsobenej globálnou ekonomickou krízou.