BRUSEL. V stredu to vyhlásila vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová. Pri predstavovaní svojho programu na nasledujúcich päť rokov Ashtonová pred Európskym parlamentom ďalej uviedla, že Európa ako svetová veľmoc stráca vplyv.
"Ekonomiky Číny a Indie a ďalších ročne rastú 10-percentným tempom. Ekonomická váha sa premieta do politických faciek a sebadôvery," uviedla šéfka diplomacie európskej dvadsaťsedmičky. "Cítite to všade - od rokovaní o klimatických zmenách a Iráne, až po veľké energetické dohody s Afrikou alebo centrálnou Áziou. Ak sa dáme dokopy, môžeme si ubrániť naše záujmy. Ak nie, rozhodnú za nás iní. Je to také prosté," dodala Ashtonová.
Päťdesiattriročná bývalá britská komisárka EÚ pre obchod a barónka z Uphollandu sa stala prvou predstaviteľkou novovytvoreného postu šéfa zahraničnej politiky EÚ, ktorý vznikol na základe Lisabonskej zmluvy. Voľba Ashtonovej bola pre väčšinu nezainteresovaných pozorovateľov prekvapením a od decembra, keď sa ujala svojej funkcie, je prakticky neustále pod paľbou kritiky pre slabé skúsenosti v zahraničnej politike.
Ashtonová vo svojom stredajšom predstavení vlastného programu podčiarkla predovšetkým potrebu udržiavania blízkych vzťahov EÚ so Spojenými štátmi, za rovnako dôležité však považuje aj vzťahy únie so susednými krajinami. Za priority označila aj podporu dosiahnutia mieru na Blízkom východe. Budúci víkend preto odcestuje na návštevu Izraela, Palestíny, Egyptu, Sýrie a Jordánska.
Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku EÚ má na starosti aj vytvorenie takzvanej Externej akčnej služby (EAS), ktorá bude zamestnávať asi 3000 diplomatov a na starosti bude mať posilnenie zahraničných záujmov únie v zahraničí. Štruktúra agentúry by mala byť známa do konca apríla, pre značne náročný byrokratický proces sa však tento termín s najväčšou pravdepodobnosťou posunie.