BRUSEL.
Krajiny EÚ budú povinné podozrivej osobe poskytnúť kompletné tlmočnícke a prekladateľské služby. Ide o prvý krok zo súboru opatrení, ktorým sa zavádzajú spoločné normy EÚ v trestných prípadoch.
Nová Lisabonská zmluva umožňuje EÚ prijímať opatrenia na posilnenie práv občanov EÚ v súlade s Chartou základných práv EÚ.
Neočakávané prekážky totiž môžu viesť k nespravodlivým odsúdeniam počas súdnych konaní v iných krajinách EÚ. Také prípady sa stali napríklad talianskym turistom zapleteným do dopravnej nehody vo Švédsku, ktorým počas súdneho konania nebolo umožnené komunikovať s taliansky hovoriacim právnym zástupcom, alebo išlo o podozrivú osobu z Poľska, ktorej nebol umožnený prístup k písomným prekladom svedectva, ktoré bolo použité proti nej na súde vo Francúzsku.
Ochrana občanov mimo domova
"Dnes prijímame prvý významný krok smerom k Európe, ktorej spravodlivosť nepozná hranice. Nikto v EÚ by nemal nikdy pocítiť, že jeho práva a ochrana sú oslabené jednoducho preto, že nie sú na území domovskej krajiny," uviedla podpredsedníčka Viviane Redingová, komisárka EÚ pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo.
"Ako môžeme budovať dôveru medzi orgánmi, ktoré by mali spolupracovať pre našu bezpečnosť, bez toho, aby sme mali jasné záruky, že všetky krajiny EÚ rešpektujú základné práva našich občanov? Spravodlivosť a bezpečnosť idú ruka v ruke. Preto očakávam, že Európsky parlament a Rada budú v súvislosti s týmto návrhom postupovať rýchlo, aby občanom zabezpečili, že im nebude nič brániť v uplatňovaní práva na spravodlivé súdne konanie, ako je garantované v Charte základných práv EÚ," dodala.
Stále viac Európanov cestuje, študuje či pracuje mimo územia ich domovskej krajiny. V dôsledku toho sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa zapletú do právnych postupov v inom členskom štáte. Občania môžu čeliť obvineniu z trestného činu a nemusia rozumieť a hovoriť jazykom daných súdnych orgánov. Jednotlivci nemôžu naplno využívať svoje práva na obhajobu, pokiaľ nerozumejú jazyku, v ktorom sa vypočúvanie koná, nemajú k dispozícii kompletný preklad všetkých dôkazov a nemôžu komunikovať so svojím právnym zástupcom.
Tlmočenie má byť ľahšie
Dnes prijatý návrh posilňuje právo občanov na tlmočenie a preklad troma spôsobmi: tlmočenie by sa malo poskytnúť pri komunikácii s právnymi zástupcami aj počas vyšetrovaní ako napríklad pri policajnom výsluchu či počas samotného súdneho konania. S cieľom zabezpečiť spravodlivé súdne konanie, návrh pamätá na písomný preklad všetkých základných dokumentov, napríklad príkazu na zadržanie, obvinenia alebo obžaloby, či zásadného dôkazového materiálu. Občania sa nemusia spoliehať iba na ústny preklad zhŕňajúci svedectvo.
Občania musia disponovať právom na právne poradenstvo pred tým, ako sa zrieknu práva na tlmočenie a preklad. Nesmie sa vytvárať nátlak na ľudí, aby sa vzdali svojich práv bez toho, aby hovorili so svojím právnym zástupcom. Náklady spojené s prekladateľskými a tlmočníckymi službami znáša príslušný členský štát, a nie podozrivá osoba bez ohľadu na konečné rozhodnutie.
Bez minimálnych spoločných noriem zabezpečujúcich spravodlivé súdne konanie sa budú súdne orgány zdráhať poslať jednotlivca pred súd do inej krajiny. V dôsledku toho nebude možné naplno uplatňovať opatrenia EÚ zamerané na boj proti trestnej činnosti ako napríklad európsky zatykač. V roku 2007 bolo vydaných 11.000 európskych zatykačov, zatiaľ čo v roku 2005 ich bolo vydaných 6900. Komisia je toho názoru, že na všetky takéto rozkazy by sa v budúcnosti mali vzťahovať normy EÚ pre spravodlivé súdne konanie, vrátane práva na tlmočenie a preklad.