JAKARTA, BRATISLAVA. Prezývali ho génius. Len málo teroristov sa v elektronike vyznalo tak ako on. Napriek tomu, že to nikdy neštudoval a pôvodne sa živil predajom automobilov.
V októbri 2002 pripravil Indonézan známy ako Dulmatin nálože, ktoré v kluboch v letovisku na ostrove Bali zabili 202 ľudí, väčšinou západných turistov. V tom čase to bol najväčší útok teroristov proti Západu po 11. septembri.
Američania si Dulmatina cenili vysoko, za dolapenie člena teroristickej skupiny Džammá Islamíja ponúkali desať miliónov dolárov. Po sedem a pol roku na úteku ho indonézske protiteroristické jednotky konečne dostali. V utorok pri záťahu v internetovej kaviarni v hlavnom meste Jakarta zastrelili troch mužov. Okrem jeho bodyguardov padol aj Dulmatin.
Bezpečnosť pre Obamu
Dulmatin bol jedným z dvoch strojcov útokov na Bali z roku 2002, ktorí ešte unikali spravodlivosti. Indonézia už zatkla šiestich zo siedmich hlavných členov. Na úteku tak zostáva posledný.
Najnovším záťahom proti teroristom, ktorý krajina spustila pred troma týždňami, chce Indonézia zaistiť bezpečnosť pred chystanou návštevou amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten by mal do krajiny, kde prežil časť svojho detstva a má aj príbuzných, prísť o dva týž〜dne.
Úspešný záťah odborníci chválili. Ako povedal pre BBC bývalý austrálsky minister zahraničia Alexander Downer, v porovnaní s inými krajinami Indonézia v chytaní teroristov robí „najlepšiu prácu“. Celkovo v krajine zatkla 440 podozrivých teroristov, z toho 250 ich skončilo na súde a troch hlavných popravili.
„Je to veľký úspech, ale ako sme už videli v Iraku či Afganistane, môžete odstrániť lídra, no na jeho miesto môže prísť niekto iný,“ povedal pre AP americký veliteľ protiteroristickej jednotky na Filipínach plukovník Bill Coultrup.
Druhý dych teroristov?
To isté trápi aj viacerých expertov a je zlou správou na chytení Dulmatina. Analytici diskutujú, či indonézski teroristi znovu ožívajú. Naznačuje to fakt, že Dulmatina chytili v hlavnom meste Jakarte, kde sa snažil vytvoriť novú bunku. Podľa polície už nebol len špecialistom na bomby, ale „aj pomáhal s vojenským tréningom, nakupoval zbrane a muníciu a financoval vojenské aktivity“.
Na rozdiel od expertov šéf protiteroristického úradu v krajine Ansyaad Mbai si nie je istý, že teroristi chytajú druhý dych. Ako však povedal pre BBC, je to „dôkaz, že terorizmus je skryto prítomný“. „Kým existuje radikálna ideológia, teroristi budú vždy existovať,“ dodal pre britskú televíziu.