KIŠIŇOV. Riešením politickej krízy v Moldavsku zrejme bude vyhlásenie referenda o zmenách v ústave. Zhodla sa na tom v utorok tamojšia vládna koalícia, podľa ktorej nie je opätovné rozpustenie parlamentu a následné vyhlásenie nových volieb riešením patu v postsovietskej krajine. Tá totiž už od septembra 2009 nemá hlavu štátu, keď svoj post po ôsmich rokoch opustil Vladimir Voronin.
Odvtedy sa politické sily nedokázali dohodnúť na jeho nástupcovi a v priebehu niekoľkých mesiacov sa parlamentu niekoľkokrát nepodarilo zvoliť nového prezidenta. Podľa moldavskej ústavy sa po dvoch neúspešných hlasovaniach musí zhromaždenie rozpustiť a vypíšu sa nové voľby. Prvýkrát sa tak stalo v júni a o mesiac neskôr nasledovali voľby, k ďalším dvom zlyhaniam však opäť prišlo v novembri a decembri. Moldavská ústava na druhej strane hovorí aj o tom, že parlament môže byť rozpustený iba jeden raz za dvanásť mesiacov.
Podľa súčasnej vlády, v ktorej po ôsmich rokoch nie sú komunisti, o zmene ústavy rozhodnú občania v referende a parlament by tak mal naďalej fungovať v aktuálnom zložení. Krajina však potrebuje nového prezidenta a na jeho zvolenie je potrebných 61 hlasov 101-členného parlamentu. Zhromaždenie však blokujú komunisti.
Cesta tak podľa koalície vedie buď cez uzákonenie priamej voľby hlavy štátu občanmi, alebo cez posunutie potrebnej hranice na zvolenie prezidenta na jednoduchú väčšinu 51 hlasov. S týmito návrhmi však nesúhlasí komunistická strana, na čele ktorej stojí nateraz posledný prezident Moldavska Voronin.