Ak matky čakajú dievča, idú radšej na potrat. Dlhoročné preferovanie chlapcov mení štruktúru obyvateľstva.
PEKING, BRATISLAVA. Jedno čínske príslovie hovorí, že „ženy podopierajú polovicu oblohy“. Znamená to, že na raste národa sa rovnako podieľa aj ženská časť spoločnosti. V krátkej budúcnosti si však ženy v Číne budú musieť zobrať menšiu časť. Z jednoduchého dôvodu. Dievčat sa tu narodí oveľa menej ako chlapcov.
V súčasnosti v Číne pripadá na sto dievčat až 119 chlapcov. Prirodzený pomer je 105 narodených chlapcov na 100 dievčat - príroda to tak zariadila, pretože chlapci sú viac citliví na detské choroby.
Každý piaty muž bez ženy
Čínska akadémia sociálnych vied začiatkom roka zverejnila odhad, podľa ktorého bude o desať rokov v krajine o 30 až 40 miliónov mladých mužov viac ako dievčat. Znamená to, že každý piaty chlapec bude mať problém nájsť si partnerku či manželku a zostane sám.
Pomer detí
Počet narodených chlapcov na sto narodených dievčat. Prirodzená miera je 105 chlapcov na sto dievčat.
Čína 119 Arménsko 114 Azerbajdžan 113 Gruzínsko 113 India 112 Albánsko 110 Taiwan 109 Kosovo 109 San Marino 109 Čierna Hora 109 Macedónsko 108 Singapur 108 Hongkong 108 ... Slovensko 105
Zdroj: CIA Factbook, odhad z roku 2009.
Údaj z Číny je aktualizovaný o údaje Čínskej akadémie sociálnych vied.
Problém sa však zďaleka netýka iba Číny. Podobnú prevahu mladých chlapcov nad dievčatami zaznamenávajú aj iné krajiny v regióne - najmä India, Taiwan či Vietnam.
Čo sa to teda v juhovýchodnej Ázii deje?
Prevaha chlapcov vzniká umelo. Keď matky v tehotenstve zistia, že čakajú dievča, často idú na potrat. Takto podľa odhadu OSN takto zabili v Ázii už 96 miliónov dievčat. Najnovšie vydanie britského magazínu Economist, ktoré sa venovalo problému, sa nebálo fenomén označiť termínom gendercída - kombinácia anglického výrazu pre pohlavie (gender) a genocídy.
„Keby som to mala vysvetliť jednoducho, tak sú na to tri dôvody. Preferencia synov v kultúrach, spolu s poklesom pôrodnosti a možnosti zisťovania pohlavia počas tehotenstva,“ hovorí pre SME Andrea den Boerová, prednášajúca na Univerzite v Kente, ktorá sa týmto fenoménom zaoberala.
V tejto častí Ázie je silný patriarchát. Ako hovorí den Boerová, napríklad syn v Indii tu dedí pozemky a stará sa aj o rodičov v starobe, kým dievčatá sa vydajom odsťahujú z rodiny a ešte im treba zaplatiť veno. Vystihuje to jedno drsné hinduistické príslovie: „Vychovávať dcéru je ako polievať susedovu záhradu.“
Výber pohlavia
Kým v minulosti mali rodiny v Indii či Číne veľa detí, narodenie dievčat neprekážalo. Stále sa v mnohopočetnej rodine vyskytli aj nejakí synovia. Teraz je to na mnohých miestach regiónu inak. Stúpajúcim hospodárskym rozvojom dochádza k poklesu pôrodnosti, ľudia už nechcú mať toľko detí. Pre rodiny je však stále dôležité, aby medzi dvomi deťmi bol aspoň jeden chlapec. Vďaka ultrazvukom teraz rodičia veľmi ľahko a lacno (podľa Economistu za dvanásť dolárov) zistia, aké dieťa čakajú a pri dievčati radšej idú na potrat.
V Číne fenomén zvýraznila vládna politika jedného dieťaťa. „Dokazuje to porovnanie s Taiwanom, kde táto politika nefunguje. Narodí sa tu 109 chlapcov na 100 dievčat. Je to tiež abnormálne, no stále nie ako v Číne,“ vysvetľuje americká odborníčka Valerie Hudsonová.
Problém s väčším počtom chlapcov majú aj tri zakaukazské republiky či časť Balkánu. Tu si to však odborníci nevedia vysvetliť. Naopak, arabské krajiny, kde je tiež silný patriarchát, podobný fenomén nezaznamenávajú. „Mohamed vyslovene odsudzuje tých, čo páchajú zabíjanie dievčat,“ hovorí Hudsonová.
Armáda nezadaných mužov môže pritom v krátkej budúcnosti zmeniť spoločnosť. „Existuje veľa dôkazov, že vysoký nepomer pohlaví vedie k zločinom,“ hovorí den Boerová.
Krajiny ako India a Čína sa snažia s fenoménom bojovať, zatiaľ s malými úspechmi. Naopak, recept, ako prekonať odstrkovanie dievčat, zdá sa, našli v Južnej Kórei, podobný fenomén tu už ustupuje. „Stojí za tým pravdepodobne väčšia účasť žien na trhu práce, čo prekonalo tradičnú predstavu o pozícii ženy v spoločnosti,“ hovorí de Boerová. Aj vďaka tomu tu už dievčatá nie sú nechcené.