Je tento rok výnimočný, že sa odohralo toľko silných zemetrasení za krátky čas?
„Je to náhoda, že sa odohrali v obývanej oblasti. Veľa zemetrasení na dne oceánu prejde verejnosť bez povšimnutia. Zemetrasenia na Haiti, v Čile a Turecku sú zhodou okolností. Vznikli v iných podmienkach a navzájom nesúvisia."
Akú časť zemetrasení na svete si nikto nevšimne?
„Je to drvivá väčšina. Zemetrasení so silou nad 7 magnitúdy a viac je asi 20 za rok. Väčšina je na dne Tichého oceánu. Podobne silné zemetrasenie ako na Haiti prišlo aj tesne pred ním a nikoho to nevzrušilo, pretože pri ňom nezomrelo 200-tisíc ľudí. Závisí to od toho, ako je epicentrum ďaleko od obývaných oblastí a ako je tá oblasť na otrasy pripravená."
Podľa štatistík bývajú zemetrasenia nad osem magnitúd ako bolo to v Čile len raz za rok, môže ešte tento rok prísť?
„V priemere je jedna osmička za rok, ale to neznamená, že nemôžu byť dve silné zemetrasenia za sebou. Napríklad v roku 2004 po zemetrasení s magnitúdou 9,1 na Sumatre bolo južnejšie do troch mesiacov zemetrasenie s magnitúdou 8,7. Nahromadilo sa napätie na okraji dosiek a prispelo k vzniku ďalšieho zemetrasenia. No odvtedy zemetrasenie nad osem magnitúdy do roku 2010 neboli."
Je nejaké pravidlo na to, aké dlhé sú obdobia, keď sa nič nedeje?
"Dlhodobo sa dá predpovedať len, že zemetrasenie dlhšie nebolo v oblasti historicky známej zemetraseniami a sú tam na to podmienky. Konkrétnejší údaj vám ale nikto nedá. To, či príde za dva alebo desať rokov záleží od geologickej situácie."
Ako je to so zemetraseniami u nás v Strednej Európe?
"Sme na tom oveľa lepšie ako krajiny, ktoré sú na okraji tektonických dosiek. Môžeme len usudzovať na základe toho, čo máme namerané, čo vieme z kroník a na základe znalosti geologickej stavby. Český masív je veľmi stabilná oblasť, hoci občas prichádzajú zemetrasenia so silou 4 až 5 magnitúdy, ktoré môžu spôsobiť mierne škody. Na Slovensku je situácia trochu horšia. Sú tu historicky známe zemetrasenia, ktoré spôsobili škody, napríklad v Komárne v 18. storočí alebo v roku 1906 v Malých Karpatoch alebo v Banskej Bystrici. Slovensko je geologicky mladšia oblasť, a tak musí počítať, že občas zemetrasenie príde, ale nie je to nič katastrofálne. Domy, ktoré sa stavajú, sú dosť pevné a vydržia otrasy."