Murmansk 27. apríla (TASR) - Posledný transport vraku ruskej jadrovej ponorky sa v noci nadnes skončil. Ruské vojenské námorníctvo previezlo ponorku na špeciálnom pontóne pomocou desiatich ťažných remorkérov z Rosľakova na základňu v meste Snežnogorsk, informovala dnes ruská Severná flotila.
V Snežnogorsku v továrni Nerpa na severe Koľského polostrova z ponorky Kursk odstránia šesť poškodených balistických rakiet, z dvoch jadrových reaktorov vymontujú použité jadrové palivo a odčerpajú rádioaktívnu chladiacu zmes.
Ponorku preskúmajú ešte raz znalci a vyšetrovatelia ruskej generálnej prokuratúry. Tých okrem iného zaujíma, kadiaľ a ako rýchlo sa zatopila posledná deviata sekcia ponorky. Do nej sa uchýlila časť posádky, ktorá prežila výbuchy v prednej časti.
Väčšiu časť ponorky neskôr zošrotujú, no časť plavidla s reaktormi bude opäť zavarená a torzo spustia do vody. V Rusku neexistuje vhodný skladu pre rádioaktívne časti reaktorov, ktoré nemožno zošrotovať a na výstavbu skladu pre rádioaktívne komponenty ponoriek nemá Moskva peniaze.
Najviac rizík pri transporte bolo podľa vojenských expertov spojených s prekládkou ponorky z obrovského 300-metrového plávajúceho doku v Rosľakove na menší plávajúci dok. Kursk, na ktorom predtým zavaril všetky technologické otvory i chýbajúcu časť provy, museli spolu s dokom najprv potopiť, potom ponorku odvliekli nad druhý pontón a následne usadili a vynorili z vody.
Ruská ponorka Kursk stroskotala 12. augusta 2000 počas manévrov v Barentsovom mori v dôsledku dvoch silných explózií v prednej časti. Na ponorke zahynula celá 118-členná posádka a plavidlo sa podarilo vyzdvihnúť z mora až o rok neskôr. Od vlaňajšej jesene do konca marca experti v Rosľakove odstraňovali v ponorke závaly, hľadali telesné pozostatky námorníkov a dôkazy pre objasnenie tragédie.
Podľa stále len predbežných záverov ruských vyšetrovateľov výbuch torpéda na ponorke zavinila vnútorná porucha konštrukčne nevyhovujúcej strely. Oficiálne závery vyšetrovania oznámia až po preskúmaní trosiek provy, ktoré sú zatiaľ stále na dne Barentsovho mora. Vybrané fragmenty ponorky plánuje ruské námorníctvo vyzdvihnúť zo stometrovej hĺbky v máji.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) tim