VIEDEŇ, BRATISLAVA. Matka Rakúska sa dokázala ovládať len pár dní. Potom Barbara Rosenkranzová povedala, čo si myslí už roky. Zákon, ktorý trestá ľudí za velebenie nacizmu, by sa mal zrušiť, pretože odporuje slobode slova a zhromažďovania.
„Ak ste za slobodu prejavu, potom musíte pripustiť aj absurdné, šialené a skreslené názory,“ povedala pre rádio Ö1 kandidátka krajne pravicových Slobodných (FPÖ), ktorá má slogan Matka Rakúska.
Nepresvedčivé prepáčte Včera sa ospravedlnila a počas tlačovej konferencie podpísala miestoprísažné vyhlásenie, v ktorom „z presvedčenia odsúdila zločiny nacionálneho socializmu a rozhodne sa dištancovala od tejto ideológie“. Málokoho presvedčila.
Rosenkranzová dostala titul „skrytá nacistka“ už v roku 1995 v magazíne News. Odvtedy sa nezmenila, len to, čo doteraz hovorila ako regionálna politička krajnej pravice, teraz vyhlasuje ako kandidátka na post hlavy štátu.
Málokoho presvedčila aj preto, že viac ako kritika cirkvi, židovskej obce a politikov ju vystrašilo varovanie vydavateľa najčítanejšieho bulvárneho denníka Kronen Zeitung Hansa Dichanda. Ten síce pred pár dňami otvorene vyzýval Rakúšanov, aby v aprílových prezidentských voľbách dali hlas Rosenkranzovej, v sobotu už žiadal, aby sa od spochybňovania protinacistického zákona dištancovala. Podpora Kronen Zeitung je pre Rosenkranzovú rozhodujúca.
Prezidentské voľby
Hlavu štátu budú Rakúšania voliť 25. apríla, Hlavní kandidáti sú dvaja: prezident Fischer a kandidátka Slobodných Rosenkranzová. Nezávislí kandidáti, ktorí nemajú podporu politických strán, môžu do konca marca zbierať potrebných 6 tisíc podpisov.
V súboji s doterajšou hlavou štátu Heinzom Fischerom nemá podľa prieskumov verejnej mienky veľkú šancu, hoci kampaň najčítanejšieho bulváru už dopomohla k úctyhodným volebným výsledkom niekoľkým kontroverzným politikom.
Skryté sympatie Žena, ktorá je v politike 18 rokov, ale oficiálne si ako povolanie uvádza žena v domácnosti, nevyjadrila svoje sympatie nacistickej ideológii prvýkrát. Začína sa to už v jej súkromnom živote. Rosenkranzová má šesť dcér a štyroch synov s typicky árijskými menami. Jej manžel Horst Jakob Rosenkranz bol členom malej strany, ktorú zakázali, pretože znovuoživovala ideológiu nacistického vodcu Adolfa Hitlera.
Časopis News síce za jej označenie „skrytá nacistka“ musel zaplatiť pokutu, Európsky súd pre ľudské práva však hovoril o oprávnenej kritike politika, ktorý sám nešíri nacistické myšlienky, ale skryte ich nejednoznačnými postojmi podporuje.
Barbara Rosenkranzová (51) oznámila kandidatúru pred týždňom. Dnes sa ju chystá voliť 17 percent voličov. S prehľadom vedie jej protikandidát a doterajší prezident Heinz Fischer (72), ktorému chce dať hlas 65 percent voličov. Obavy rakúskych médií z hnedej kampane sa však naplnili necelé tri týždne pred začiatkom kampane.