LONDÝN.
Podľa prieskumu uskutočneného na vzorke viac ako 27.000 respondentov z 26 krajín sveta si 87 percent používateľov myslí, že prístup na internet by mal byť základným právom človeka. Viac ako 70 percent ľudí, ktorí prístup na internet nemajú, je presvedčených, že by ho mali mať.
Takmer 75 percent opýtaných v Japonsku, Mexiku a v Rusku uviedlo, že bez prístupu na internet si nevedia predstaviť život. Najviac respondentov, ktorí si myslia, že prístup na internet je základným ľudským právom, je v Turecku - až 90 percent.
"Právo na komunikáciu nemožno ignorovať," uviedol pre BBC News Hamadoun Toure z medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU). "Internet má najsilnejší vzdelávací potenciál, aký bol kedy vytvorený," dodal. Vlády musia "považovať internet za základnú infraštruktúru - rovnako ako cesty, odpad a vodu."
Sedemdesiatosem percent respondentov, najmä v USA, verí, že im internet poskytol vyššiu úroveň slobody.
Mnohí účastníci prieskumu však zároveň vyjadrili obavy z hackerov, podvodov a narušenia súkromia. Väčšina užívateľov internetu v Japonsku, Nemecku, Francúzsku, Číne a v Južnej Kórei sa bojí vyjadrovať svoje názory on-line.
Respondenti však zároveň nepovažujú vládnu reguláciu za vhodný spôsob riešenia tohto problému, viac ako polovica z 27.000 opýtaných je proti akejkoľvek forme regulácie internetu vládou.