VIEDEŇ. Bývalý severokórejský tajný agent Kim Čong-rjul strávil dve desaťročia v Európe nákupmi luxusných tovarov pre diktátorské vedenie v Pchjongjangu. Jeho príbeh opisuje kniha Im Dienst des Diktators (V službách diktátora), ktorá v týchto dňoch vyšla v Rakúsku.
Kim prebehol na rakúsku stranu v roku 1994 a odvtedy 16 rokov žil v tejto krajine v utajení. Napokon sa rozhodol, že zverejní svoju identitu a činnosť, ktorej sa ako agent venoval.
Vedel veľa, čakal smrť
Aby unikol zo služieb komunistického režimu a chránil svoju rodinu, nafingoval svoju smrť, ku ktorej malo dôjsť 18. októbra 1994 v Bratislave. V ten deň mal nastúpiť do nákladného lietadla smerujúceho z bratislavského letiska do Pchjongjangu. Namiesto toho s 20.000 dolármi zo severokórejských fondov tajne odcestoval do Viedne a ďalej do Linzu, kde si prenajal izbu.
"Bol som si plne vedomý toho, čo som urobil. Čakal som smrť, pretože som vedel príliš veľa," spomína bývalý plukovník pre denník Die Presse.
Kim mal šťastie - oficiálnym dôvodom jeho zmiznutia sa stala lúpežná vražda. Severokórejskí agenti ho nenašli a po vyše roku ho úrady vyhlásili za mŕtveho. Teraz tvrdí, že je pripravený verejne odhaliť nehanebný diktátorský režim svojej krajiny.
Viedeň - centrum špiónov
Jeho biografiu napísali rakúski novinári Ingrid Steinerová-Gashiová a Dardan Gashi, ktorí s Kimom nahrali 80 hodín rozhovorov. Kniha okrem iného osvetľuje úlohu Viedne ako európskeho centra severokórejských špiónov, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.
Kim vyštudoval strojné inžinierstvo v NDR a do KĽDR sa vrátil v 70. rokoch minulého storočia. Jeho nemčinu a technické znalosti komunistický režim využíval, keď ho opätovne vysielal do Európy na nákupy luxusných tovarov a technických vymožeností pre diktátora Kim Ir-sena a ďalších vysokých predstaviteľov krajiny.
K predmetom jeho nákupov patril luxusný tovar, ako drahé koberce, ale aj špionážne technológie a zbrane, čo bolo v rozpore s obchodným embargom voči KĽDR. Ku krajinám, kde získaval žiadané predmety, patrilo aj územie bývalého Československa.
Bojí sa odplaty
Kniha popisuje hlboký rozdiel medzi hýrivým životom severokórejských lídrov a chudobou bežných ľudí. Dnes už 75-ročný muž hovorí, že práve táto nespravodlivosť ho viedla k predstieraniu vlastnej smrti a úteku do Rakúska.
"Nechcel som žiť v tej diktatúre," uviedol. Keďže v júli 1994 zomrel diktátor Kim Ir-sen, agent tajnej služby si myslel, že čoskoro dôjde v jeho krajine k zásadným zmenám. Mýlil sa však a opraty moci pevne prevzal syn zosnulého lídra Kim Čong-il.
Bývalý plukovník podľa vlastných slov zverejnením skutočností teraz riskuje vlastný život. Obáva sa, že severokórejská tajná služby si ho nájde a zároveň ublíži jeho rodine v KĽDR.