SME

Srí Lanka nechce, aby OSN vyšetrovala porušovanie ľudských práv

Navrhovaný panel OSN, ktorý má preskúmať možné porušovanie ľudských práv počas občianskej vojny na Srí Lanke, je bezdôvodný. Generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi to povedal srílanský prezident Mahinda Radžapaksa.

COLOMBO. Navrhovaný panel Organizácie Spojených národov (OSN), ktorý má preskúmať možné porušovanie ľudských práv počas občianskej vojny na Srí Lanke, je bezdôvodný. Generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi to dnes povedal srílanský prezident Mahinda Radžapaksa.

Pan plánuje požiadať skupinu odborníkov, aby radila OSN v "otázkach zodpovednosti" spojených s možným porušovaním ľudských práv na Srí Lanke, oznámil jeho hovorca v piatok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Prezident Mahinda Radžapaksa poukázal na to, že zámer generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna zostaviť panel odborníkov, ktorú mu má radiť v otázkach Srí Lanky, je úplne nežiaduci a bezdôvodný," uviedla kancelária prezidenta vo vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

"V prípade ďalších štátov, v ktorých dochádza k veľkoplošným a dlhodobým ozbrojeným konfliktom, vrátane veľkých humanitárnych katastrof a spôsobujúcich smrť veľkých počtov civilistov v dôsledku vojenských operácií, neboli prijaté podobné opatrenia," uvádza sa vo vyhlásení.

Podobný krok by bol podľa Radžapaksu rozhodne vnímaný ako zasahovanie do kampane pred parlamentnými voľbami, ktoré sa na Srí Lanke uskutočnia 8. apríla, dodáva vyhlásenie.

"Prezident Radžapaksa zdôraznil, že v prípade vymenovania podobného panelu bude Srí Lanka nútená prijať zodpovedajúce a potrebné opatrenia," upozorňuje vyhlásenie.

Ľudskoprávne organizácie a vlády západných krajín žiadajú vyvodenie zodpovednosti za smrť tisícok civilistov počas posledných mesiacov 25 rokov trvajúcej občianskej vojny na ostrove proti separatistom z hnutia Tigrov oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE).

SkryťVypnúť reklamu

Ľudskoprávne skupiny obvinili Srí Lanku a LTTE z páchania vojnových zločinov v poslednej fáze vojny a žiadali nezávislé prešetrenie obvinení, podobne ako mimoriadny spravodajca OSN pre protizákonné popravy Philip Alston.

Nie je jasné, či Panov panel zájde tak ďaleko, ako by si aktivisti za ľudské práva želali.

Srílanská vláda obvinenia z úmyselných útokov na civilistov a ďalších porušení ľudských práv odmietla. Vláda ohlásila víťazstvo nad tamilskými tigrami v máji 2009.

Srí Lanka

Záchranári v nedeľu prehľadávajú trosky na mieste nehody autobusu neďaleko mesta Kotmale na Srí Lanke.

Ďalších 31 cestujúcich je zranených.


TASR
Trosky vojenského lietadla Y-12 čínskej výroby na Srí Lanke.

Stroj sa pri manévri zrútil do jazera.


TASR
Policajti v blízkosti väzenia Mahara na Srí Lanke.

Pred šiestimi rokmi zasiahli krajinu bombové útoky.


TASR
Súvisiace témy: OSN
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  2. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  3. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  4. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 853
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 936
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 450
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 216
  5. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 757
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 385
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 786
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 1 632
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Pavol Regenda.

Americký klub o tom informoval na svojej oficiálnej webstránke.


TASR
Róbert Boženík v drese Boavisty Porto.

Orgán zastrešujúci najvyššie dve portugalské súťaže neudelil Boaviste licenciu na ďalšiu sezónu.


TASR
Tomáš Pobežal podpísal zmluvu s tímom Kingston Frontenacs v OHL.

Do zámoria odletí koncom augusta.


Ruby Cavistonová (USA) a Nela Lopušanová (Slovensko) počas zápasu Slovensko - USA na MS v hokejbale žien U20 2025.

Najväčšia slovenská hviezda strelila gól už po štyroch minútach.


SkryťZatvoriť reklamu