NADŽÁF. Najmenej tri obete a viac ako 50 zranených si dnes vyžiadal výbuch v irackom posvätnom meste Nadžáf. K explózii došlo v štvrti populárnej pre šiitských pútnikov iba deň pred kľúčovými parlamentnými voľbami v krajine, informovala miestna polícia.
Nadžáf sa nachádza asi 160 kilometrov južne od hlavného mesta Bagdad a má blízke náboženské zväzky so susedným Iránom. Výbuch zdemoloval najmenej dva autobusy, ktoré boli zaparkované v blízkosti svätyne imáma Alího. Tá každoročne pritiahne do Nadžáfu milióny šiitských veriacich. O život prišiel jeden Iračan a dvaja občania Iránu.
Počas predvolebnej kampane v Iraku v uplynulých dňoch zahynulo už viac ako 45 ľudí. Medzi obeťami boli aj príslušníci bezpečnostných zložiek, ktorí svoj hlas odovzdávajú skôr. Americkí aj irackí predstavitelia varovali, že povstalci by sa mohli pokúsiť hlasovanie prerušiť násilím.