JERUZALEM. Európska únia aj kvôli hnevu zo zneužitia pasov európskych občanov Izraelom pri zabití popredného veliteľa hnutia Hamas v Dubaji vyjadrila minulý týždeň podporu správe juhoafrického sudcu Richarda Goldstona na Valnom zhromaždení OSN, ktorá dramatické udalosti pri izraelskej ofenzíve v pásme Gazy označila za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti spáchané oboma stranami. Konštatoval to v stredu slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v rozhovore pre izraelský denník The Jerusalem Post.
Slovenská republika, ktorá podľa Jerusalem Post patrí medzí najväčších spojencov Izraela v EÚ, najprv v novembri vyjadrila podporu židovskému štátu a odmietla prijať Goldstonovu správu, podľa ktorej pri konflikte medzi Izraelom a radikálnym hnutím Hamas zahynulo 1400 Palestínčanov a 13 Izraelčanov. Pri druhom hlasovaní minulý týždeň sa sedem členských štátov EÚ zdržalo hlasovania a ďalších desať, ktoré sa zdržali v novembri, sa postavilo za arabský návrh o ponechaní rezolúcie v platnosti.
"Nie je to síce oficiálne stanovisko EÚ, ale myslím si, že európska verejná mienka je poznačená vraždou v Dubaji v neprospech Izraela, a to pravdepodobne zohralo zmenu pozície v istých krajinách," uviedol Lajčák. Slovenský diplomat podotkol, že záležitosť je európskou verejnosťou vnímaná veľmi vážne.
"Ukradnuté doklady totožnosti sú niečo, na čo je Európa veľmi citlivá. Európa je založená na rešpektovaní hodnôt a princípov práva, a nezákonné zabíjanie je niečo, pre čo nemáme pochopenie - bez ohľadu na to, o koho ide," povedal Lajčák.
Hoci Jerusalem Post šéfovi slovenskej diplomacie pripomenul, že Mahmúd al-Mabhúh je Izraelom považovaný za úhlavného nepriateľa a teroristu s izraelskou krvou na svojich rukách, ktorý pašoval zbrane do pásma Gazy určené na zabitie ešte väčšieho počtu Izraelčanov, Lajčák podotkol, že európske vnímanie udalosti je iné.
"Predstavte si, že ste nevinný európsky občan a cestujete ako turista a zrazu vás zatknú, pretože niekto zneužil vašu identitu na niečo zlé, nezákonné. Tak to vnímajú Európania," vysvetlil Lajčák, ktorého v rámci návštevy Izraela 3. marca prijal izraelský prezident Šimon Peres i premiér Benjamin Netanjahu, ako aj viacerí členovia vlády. O deň neskôr sa v predjordánskom Ramalláhu stretol aj s predstaviteľmi palestínskej samosprávy: s palestínskym premiérom Salámom Fajjádom, ministrom zahraničných vecí Rijádom al-Malíkím a s hlavným vyjednávačom Sáibom Irikátom.
Pri starostlivo pripravenej vražde Mahmúda al-Mabhúha 20. januára organizovanou skupinou v luxusnom dubajskom hoteli boli použité falošné pasy z Británie, Francúzska, Nemecka a Írska. Spojené arabské emiráty i západné médiá vidia za vraždou rukopis izraelskej tajnej služby Mosad. Šéf polície v Dubaji informoval, že sa bude usilovať o vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a šéfa izraelskej tajnej služby Mosad za zabitie veliteľa Hamasu.