MOSKVA, PRAHA. Po prvý raz ako hlava štátu prišiel včera ukrajinský líder Viktor Janukovyč do Moskvy. Ruské médiá hneď začali hovoriť „o novej ére rusko-ukrajinských vzťahov“.
Aj keď prvá zahraničná cesta Janukovyča viedla do Bruselu, včera v Moskve niekoľkokrát dôrazne potvrdil svoju „východnú orientáciu“. Takmer sa ospravedlnil za to, že šiel najprv na západ. „Práve zbieram skúsenosti... Proste ma pozvali prví, ale prezident Medvedev to pochopil,“ krčil pred ruskými novinármi plecami. „Nakoniec však všetky cesty vedú do Moskvy,“ usmieval sa.
Odníme titul Banderovi
Moskva sa však len s komplimentmi neuspokojí. Premiér Vladimír Putin vyzval v piatok Janukovyča, aby pripojil svoju krajinu k colnej únii Ruska, Kazachstanu a Bieloruska. To by však zastavilo integráciu Ukrajiny do európskych štruktúr. Janukovyč radšej nereagoval.
Zatiaľ sa zavďačí Rusom inak - zruší výnos svojho predchodcu Juščenka, ktorý vyznamenal ukrajinského nacionalistu a bojovníka proti sovietskej moci Stepana Banderu radom Hrdina Ukrajiny. Protesty proti tomu zazneli nielen z Moskvy, ale aj z európskych krajín, kde sa počas druhej svetovej vojny banderovci dopúšťali zločinov. Na západnej Ukrajine však Banderu pokladajú za nedotknuteľný symbol nezávislosti krajiny a Janukovyčov sľub odobrať mu rad, tu vyvolá obrovskú nevôľu.
Ide o plyn
Tieto gestá majú pragmatický základ. Hlavný cieľ Janukovyča totiž je prehodnotiť kontrakty o dodávkach ruského plynu. Preto sľubuje, že do NATO jeho krajina vstupovať nehodlá a ruskú Čiernomorskú flotilu nikto z Krymu vyháňať nebude.
Či tieto sľuby budú dostatočné na zastavenie stavby ruského plynovodu Južný prúd, ktorým by prúdil plyn do Európy mimo ukrajinského územia, isté nie je. Zato s cenou Rusi asi dolu pôjdu. Ako dedičstvo po Juščenkovi zostalo Ukrajine „západných“ 305 dolárov za tisíc kubických metrov, teraz je šanca dostať sa na „bieloruskú“ úroveň - 168 dolárov za tisíc kubíkov.