PEKING. Č
"Nielenže rozvojom ekonomiky zväčšíme 'koláč' spoločenského bohatstva, ale ho aj budeme dobre rozdeľovať rozumným distribučným systémom," vyhlásil 67-ročný premiér, ktorý vedie tretiu najväčšiu svetovú ekonomiku.
Wen informoval parlament o ekonomických výsledkoch vlády v uplynulom roku a načrtol poslancom vládnucej komunistickej strany ekonomické plány pre tento rok.
"Naliehavo potrebujeme transformovať model hospodárskeho rozvoja," povedal trom tisícom delegátov desaťdňového zasadnutia parlamentu. Podľa jeho slov vláda bude podporovať "stabilný rozvoj poľnohospodárstva a pokračujúce zvyšovanie miezd", vytváranie nových pracovných miest a boj s korupciou. Pokúsi sa tiež obmedziť spotrebu energií rozvojom obnoviteľnej energie a zredukovať emisie.
"Toto bude rozhodujúci rok pre pokračovanie boja s globálnou finančnou krízou, udržanie stabilného a rýchleho hospodárskeho rozvoja a urýchlenie transformácie štruktúry hospodárskeho rozvoja," pokračoval premiér. Čínska ekonomika sa podľa jeho slov začala zotavovať z vlaňajšieho globálneho spomalenia; vláda si pre tento rok stanovila cieľ osempercentného rastu HDP.
Vidiek výrazne zaostáva za mestami
Keď sa Wenovi začiatkom roka 2013 skončí mandát, bude mať za sebou desaťročie na čele vlády jednej strany. Podľa analytikov si pestuje imidž skromného sluhu národa, ktorý má neochabujúce schopnosti riešiť vždy nové úlohy.
Wen zrušil nenávidené zdanenie chudobných roľníkov, čím zvýšil príjmy na vidieku a presadil širokú záchrannú sociálnu sieť. Jedným z jeho hlavných cieľov bolo zmenšiť rozdiel medzi príjmami na vidieku a v mestských aglomeráciách. Prieskumy distribúcie bohatstva však naznačujú, že sa mu nepodarilo vyrovnať sociálne nerovnosti, ktoré sa naopak ešte zhoršili.
Musí čeliť aj frustrácii v súvislosti s tým, že rast HDP je ešte stále závislý od exportu lacných produktov, veľkých štátnych projektov a priemyselnej výroby, ktorá znečisťuje životné prostredie.
Čínsky premiér je veľmi obľúbený medzi radovými občanmi. Jeho verejné prejavy chápania ich každodenných problémov sú v príkrom rozpore s televíznymi vystúpeniami komunistických pohlavárov, plnými tradičných sloganov.
Imidž cez internet
Pôvodným povolaním geológ Wen prežil 14 rokov v chudobnej, vzdialenej provincii Kan-su na severozápade Číny a na straníckom rebríčku stúpal pomaly. Odkedy sa stal v roku 2003 premiérom, strávil sviatky čínskeho lunárneho Nového roku v uhoľnej bani a v dedine sužovanej AIDS. Médiá ho prezývajú láskyplne "dedo Wen". Veľký obdiv verejnosti zožal aj v roku 2008, keď médiá priniesli zábery, ako prelieza cez trosky budov zničených katastrofálnym zemetrasením v juhozápadnej Číne a utiera slzy plačúcim deťom.
Wen napriek svojmu veku kráča s dobou. Čínski užívatelia internetu dostali nedávno vzácnu možnosť pýtať sa ho online, na čo chceli, a on im odpovedal. Iba niekoľko dní pred otvorením súčasného zasadnutia parlamentu sa Wen zveril svojim priaznivcom na internete, že má pochopenie pre ich starosti ohľadne nerovnosti v príjmoch, stúpajúcich cien bývania, nezamestnanosti absolventov škôl a pravidiel hlásenia sa k trvalému pobytu, ktoré znemožňujú dlhodobú migráciu do a z miest.
"Kým nezomriem, nebudem sa šetriť pri plnení svojich povinností," zdôraznil dnes premiér, ktorý šperkuje svoje tlačové konferencie recitovaním veršov.
Wen dosiahol iba obmedzený pokrok v širších cieľoch zredukovať počet ministerstiev a odstaviť hospodársky rast Číny od horúčkovitej priemyselnej expanzie. Jeho snahy marí odpor byrokratov a snaha udržať zamestnanosť a rast ekonomiky, uzatvára svoju analýzu agentúra Reuters.
Parlament na konci terajšieho zasadnutia podľa očakávania schváli všetky predložené správy veľkou väčšinou hlasov. Od svojho prvého zasadnutia v septembri 1954 doteraz žiaden návrh predložený komunistickou stranou neodmietol.
Zdroje: Reuters, DPA