RLEIGH.
Patrick McHenry chce tento návrh presadiť pri príležitosti nedožitých 100. narodenín exprezidenta, ktoré si USA pripomenú vo februári budúceho roka.
"Každá generácia potrebuje vlastných hrdinov," uviedol vo svojom tlačovom vyhlásení kongresman McHenry. Po prvej dekáde 21. storočia podľa neho nastal čas, keď by si Američania mali uctiť "posledného veľkého prezidenta 20. storočia". Prezident Reagan bol podľa McHenryho moderným štátnikom, ktorého prezidentský úrad transformoval politické aj ekonomické myslenie v Amerike.
"Prostredníctvom domácej aj zahraničnej politiky obnovil sebadôveru Američanov, porazil Sovietov a naučil nás, že každá generácia musí ponúknuť šancu tej nasledujúcej," vysvetlil politik, ktorý sa už dávnejšie netají obdivom k 40. americkému prezidentovi.
Bývalý prezident Reagan je veľmi populárny najmä v radoch republikánov, ale má svojich podporovateľov aj medzi nezávislými a demokratmi. Naopak Grant sa v prieskumoch popularity bývalých prezidentov tradične neumiestňuje na vysokých priečkach.
Obhajcovia menej populárneho Granta však oponujú, že jeho protiinflačné reformy boli základom ekonomického rozmachu na konci 19. storočia. Tlak na odstránenie Granta z amerických bankoviek vnímajú skôr ako prejav zabudnutia jeho politického dedičstva.
Kongresmana McHenryho však čaká ešte dlhá legislatívna púť. Proti jeho návrhu sa už vyjadril jeden z demokratických členov Výboru pre finančné služby. Bez súhlasu tohto výboru je pritom McHenryho návrh odsúdený na neúspech. V ďalšom procese bude ambiciózny republikánsky kongresman potrebovať väčšinu hlasov v Senáte, ako aj v Snemovni reprezentantov. V oboch komorách majú pritom teraz väčšinu zástupcovia Demokratickej strany.