Vyše 50-tisíc akcionárov zlikvidovanej ropnej spoločnosti žiada svoje miliardy. Moskva dúfa, že proces so spoločnosťou, ktorú zlikvidoval, zvládne.
MOSKVA, PRAHA. Ruský štát môže v súdnom spore pri Európskom súde pre ľudské práva prehrať 98 miliárd dolárov. Akcionári niekdajšej ruskej ropnej spoločnosti Jukos požadujú kompenzáciu presne v tejto výške.
Donedávna by sa Moskva nemusela žiadneho verdiktu medzinárodného súdu báť: jeho rozhodnutie dosiaľ s pokojom ignorovala.
Vo februári Ústavný súd Ruskej federácie rozhodol, že výroky Štrasburgu sú pre ruské súdy záväzné. Znamená to, že prinajmenšom sa celá kauza znovu vyšetrí a vráti na posúdenie ruským súdom.
Proces s Jukosom sa týka aj Slovenska, upozorňuje Ivan Štulajter
Jukos verzus Rusko
V prípade Jukosu by to znamenalo medzinárodný škandál. Kauza je totiž považovaná za politickú a vykonštruovanú.
Šéf súkromnej firmy, ktorá bola v 90. rokoch najziskovejšou v krajine, Michail Chodorkovskij, si odpykáva osemročný trest, rovnako ako jeho partner Platon Lebedev.
KAUZA JUKOS
- Najväčší proces Európskeho súdu pre ľudské práva.
- Poškodení akcionári Jukosu žiadajú od Ruska odškodné vo výške 98 miliárd dolárov.
- Moskva podľa nich bezdôvodne nechala zbankrotovať prosperujúcu najväčšiu ropnú spoločnosť v Rusku.
Ich spoločnosť na príkaz Kremľa v rokoch 2000 až 2003 postupne rozprášili a jej majetok rozdelili medzi štátne firmy riadené ľuďmi vtedajšieho prezidenta a dnešného ruského premiéra Vladimira Putina.
Ten tak mal podľa nezávislých ruských analytikov stáť za celým útokom na Jukos.
Vykonštruované dane?
Z toho vychádza i 55-tisíc akcionárov Jukosu, ktorí tvrdia, že daňové požiadavky ruských orgánov boli neoprávnené. Jukos musel vyplatiť o 33 miliárd dolárov viac, než zodpovedalo jeho ziskom. Táto finančná rana spolu so zatknutím vedenia firmy podnik zničili.
Rusko dúfa, že proces bude, ako sa to stalo už dvakrát, odložený (vždy na žiadosť ruskej strany). Moskva vyzýva súd, aby celú žalobu zamietol ako neopodstatnenú.
Kremeľ sa má čoho báť - hrozí totiž, že ruský štát môže byť uznaný ako vinník likvidácie súkromnej spoločnosti a ten, kto nedbá na základné ľudské práva.
Šesť rokov čakania
Akcionári Jukosu čakajú na pojednávanie na Európskom súde pre ľudské práva už od roku 2004, odkedy advokáti z vyhlásenej britskej kancelárie Brick Chambers Barristers podali žalobu.
Až v roku 2009 súd ich dokumenty prijal na preskúmanie. Podľa Brucea Misamorea, šéfa americkej dcérskej spoločnosti Jukosu Yukos International, ide o najväčšiu sumu v histórii, o ktorej bude súd pre ľudské práva rozhodovať.
Lebedev už raz v Štrasburgu vyhral, lebo jeho zatknutie uznali za neoprávnené. Rovnaká žaloba Chodorkovského sa na Európskom súde práve bude prejednávať.
Okrem toho arbitrážne súdy riešia viaceré spory spojené s Jukosom. Rusko zatiaľ ani jeden prípad nevyhralo, ale ani jeden verdikt neakceptovalo.