Išlo o prvú konfrontáciu takého rozsahu medzi silnými poľskými odbormi a ľavicovou vládou premiéra Leszka Millera od jej nástupu k moci.
Odborári zo všetkých kútov Poľska pricestovali do Varšavy protestovať proti plánovaným zmenám v Zákonníku práce. Malo to byť posledné varovanie vláde a demonštrácia sily poľských zväzov pracujúcich. Sedemsto autobusov priviezlo do Varšavy vyše 30 tisíc členov Solidarity. Účastníci masového protestu odmietli vládny projekt Zákonníka práce, ktorý podľa nich diskriminuje dôchodcov, nerešpektuje požiadavky odborových organizácií, všeobecne oslabuje pozície zamestnancov a preferuje zamestnávateľov.
Demonštranti sa zhromaždili pred Sejmom, odovzdali predsedovi parlamentu petíciu a neskôr sa presunuli pred kanceláriu poľského premiéra. Vládou upravený Zákonník práce okrem iného predpokladá drastické zvýšenie daňového zaťaženia pre firmy a podniky zamestnávajúce ľudí v dôchodkovom veku, zníženie kvóty nadčasových hodín a liberalizáciu predpisov umožňujúcich zamestnávateľom prepúšťať z práce prebytočných pracovníkov.
Vláda sa bráni, že plánované úpravy sú v súlade s normami pracovného práva v EÚ. Tvrdí, že sa jej takto podarí znížiť rastúcu nezamestnanosť predovšetkým medzi mladými ľuďmi a občanmi v produktívnom veku. Autor projektu minister práce Jerzy Hausner pod tlakom demonštrácie zaradil spiatočku. Oznámil, že ak Solidarita prejaví vôľu rokovať, je pripravený sa v každej chvíli stretnúť s odborárskymi lídrami. Zdôraznil, že vláda čaká na porozumenie všetkých zainteresovaných strán. V prípade ak sa zástupcovia odborových organizácií a reprezentanti zamestnávateľských zväzov dohodnú, vláda i Sejm bude podľa slov ministra ich námietky akceptovať.
(spolupracovník TASR Branislav Zvara) žab