PARÍŽ. V súvislosti so sporným jadrovým programom Teheránu to dnes v Paríži uviedol ruský prezident Dmitrij Medvedev.
Nedávne rozhodnutie islamskej republiky začať s obohacovaním uránu na 20 percent vyvolalo novú vlnu medzinárodnej kritiky a výzvy Západu na prijatie tvrdších sankcií.
"Bohužiaľ, naše nabádanie iránskeho vedenia, naše výzvy na prácu na civilnom jadrovom programe pod dohľadom medzinárodného spoločenstva ešte nepriniesli výsledky," povedal Medvedev novinárom po rokovaní s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym.
Západ podozrieva Irán zo snahy o vyrobenie jadrových zbraní. Teherán obvinenia odmieta a tvrdí, že jeho program je výlučne zameraný na civilné účely.
"Sme optimisti a nestratili sme pocit, že môžeme dosiahnuť úspech. Predsa však, v prípade zlyhania - a to opakovane hovorím -, je Rusko pripravené spolu s našimi partnermi zvážiť otázku uvalenia sankcií," zdôraznil ruský prezident.
Podľa neho by pritom bolo "žiaduce", keby sa dalo sankciám vyhnúť.
Sarkozy uviedol, že Moskva podporí nové opatrenia, pokiaľ nespôsobia humanitárnu krízu.
"V otázke Iránu hovorí prezident Medvedev o 'inteligentných sankciách'. Ja by som povedal 'inteligentné a účelné'. Naše pozície sú nesmierne blízko a to je neobyčajne dôležité," povedal Sarkozy.
Ruský líder sa zmienil aj o príprave novej americko-ruskej zmluve s USA o jadrovom odzbrojení. Vyjadril nádej, že obe krajiny nájdu zhodu o jej texte v krátkom čase.
"V podstate sme dosiahli záverečnú časť rokovaní. Dúfam, že tieto rokovania budú dokončené vo veľmi blízkej budúcnosti," dodal Medvedev.
Pripravovaná dohoda nahradí Zmluvu o obmedzení strategických zbraní (START-I) z roku 1991, ktorej platnosť vypršala vlani 5. decembra.
Prezidenti Francúzska a Ruska ďalej uviedli, že ich krajiny začali rozhovory o možnom predaji štyroch francúzskych vojenských lodí triedy Mistral. Takýto predaj zbraní Rusku by bol dosiaľ najväčší zo strany členskej krajiny NATO. Podľa Medvedeva by bol "symbolom dôvery medzi našimi krajinami".
Zdroje: RIA Novosti, Reuters