SANTIAGO, BRATISLAVA. Čile leží na Ohnivom kruhu. Ide o nestabilnú oblasť, ktorá siaha od Južnej Ameriky až po Indonéziu. Stretávajú sa pri nej tektonické platne, obrovské kryhy zemskej kôry, ktoré sa pohybujú, niekedy zaseknú a výsledkom je uvoľnenie veľkej energie - zemetrasenie.
Krajina je pripravená Haiti sa nachádza na podobnom mieste ako Čile. No napriek tomu, že zemetrasenia v juhamerickej krajine bolo oveľa silnejšie, nespôsobilo také škody ani nezabilo státisíce ľudí ako na Haiti.
Dôvod je zjavný: Čile je relatívne bohatá krajina s rozvinutou infraštruktúrou a kvalitne postavenými budovami, ktorá sa poučila z vlastnej minulosti. Doteraz najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie na svete zažilo pred 50 rokmi, keď zomrelo vyše tisícšesťsto ľudí.
Najväčšie zemetrasenia Najsilnejšie zemetrasenia nebývajú najhoršie. Najviac obetí mala v minulosti Čína a krajiny v Tichomorí.
Čína 1556 Najničivejšie zemetrasenie v histórii ľudstva sa asi odohralo v roku 1556 v čínskej provincii Šen-si. Podľa dobových záznamov mohlo zahynúť až 830-tisíc ľudí.
Čína 1976
Asi 250-tisíc obetí má na svedomí zemetrasenie z roku 1976, ktoré postihlo čínsku provinciu Che-pej.
Haiti 2010 a Tichomorie 2004
Tretím najničivejším je januárové zemetrasenie na Haiti (na snímke), nasleduje zemetrasenie a smrtiace vlny cunami z roku 2004. V oboch prípadoch bolo obetí cez dvestotisíc.
To sobotné zemetrasenie bolo až deväťstokrát silnejšie, než to na Haiti. Ľudské životy však na svedomí nemajú priamo otrasy, ale padajúce budovy, ktoré svojich obyvateľov pochovajú.
Na Haiti nikto netušil, ako sa počas zemetrasenia správať, v Čile budovy na otrasy pripravili už počas ich výstavby. Ľudia sú poučení, v krajine funguje výstražný systém.
Šťastie a skúsenosti „Na hlavu má Čile najviac odborníkov na zemetrasenia," povedal pre agentúru AP Brian Tucker, riaditeľ organizácie GeoHazards International. Skoro každý obyvateľ krajiny silné zemetrasenie zažil.
Čile však malo šťastie aj v tom, že epicentrum zemetrasenia bolo hlbšie a ďalej od miest ako to na Haiti.
Smrtiace cunami neprišlo
Otrasy pri Čile zdvihli morskú hladinu. Vlny dosiahli výšku do štyroch metrov, no veľké škody nespôsobili.
BRATISLAVA. Evakuácia, príkaz zdržiavať sa na treťom poschodí hotelov či vyššie i uzavreté pláže. Tak sa rôzne krajiny a tichomorské ostrovy pripravovali na vlnu cunami, ktorú spôsobilo sobotné zemetrasenie v Čile.
Mnohým tak pripomenulo situáciu z decembra v roku 2004, kedy silné vlny zabili státisíce ľudí v juhovýchodnej Ázii. Odvtedy pravidelne ohrozované krajiny vybudovali systém varovania pred cunami.
Asi štvormetrová vlna zasiahla podľa BBC napríklad súostrovie Markézy vo francúzskej Polynézii, obete však nehlásili. Do Japonska dorazila asi metrová cunami, menšie škody spôsobila na Tahiti a Galapágach. Horšie zasiahnuté boli ostrovy Juana Fernándeza pri Čile, v čilskom prístave Talcahuano vyhodila vlna viaceré rybárske lode na pobrežie.
Sila cunami bola podľa geofyzika Gerarda Fryera malá, pretože zemetrasenie sa odohralo v plytkej vode. Varovanie pred cunami preto v Tichomorí včera odvolali.
Po Haiti trasúca zem ničila a zabíjala v bohatšom Čile
Dva mesiace po otrasoch v Karibiku padali domy v Južnej Amerike. Silné zemetrasenie zasiahlo v sobotu ráno ďalšiu latinskoamerickú krajinu a vyvolalo vlny cunami. Čilská prezidentka dúfala, že obetí nebude viac ako štyri stovky. V nedeľu večer už informovala, že obetí je viac ako 700.
SANTIAGO, BRATISLAVA. Zrútené budovy, zničené cesty, zavreté medzinárodné letisko, väzni utekajúci z väzenia, stovky mŕtvych a možno až dva milióny zničených domov.
To nie je opakovanie správ o januárovom zemetrasení na Haiti ale víkendové správy z juhoamerického Čile. Krajina na pobreží Pacifiku zažila v sobotu ráno extrémne silné zemetrasenie. Pri jeho otrasoch zomrelo podľa agentúry Reuters vyše štyristo ľudí.
Ďalšie stovky ľudí uväznili trosky spadnutých stavieb. Škody sa odhadujú na desiatky miliárd eur.
Epicentrum otrasov so silou až 8,8 magnitúdy (na Haiti to bolo 7) sa nachádzalo v Tichom oceáne asi 325 kilometrov od čilskej metropoly Santiago de Chile.
Veľmi dlhé tri minúty
„Prichádzalo to vo vlnách a trvalo to strašne dlho," povedala agentúre Reuters Dolores Cuevasová, ktorá zemetrasenie prežila v hlavnom meste.
„Tri minúty je v takomto prípade večnosť," povedala o zrejme piatom najsilnejšom zemetrasení od roku 1900 na Zemi.
Fakty o Čile Počet obyvateľov: 17 miliónov
Jazyk: španielčina
Poškodený priemysel: Je najväčším exportérom medi na svete. Zemetrasenie zastavilo časť ťažby.
Škody: Desiatky miliárd eur.
V tomto období zvyknú bývať ulice Santiaga plné turistov, ktorí trávia dovolenku v jednej z najrozvinutejších juhoamerických krajín. Slovákom, ktorých zemetrasenie zastihlo v Čile, sa podľa nášho ministerstva zahraničia nič nestalo. Viacerí z nich pracujú pre energetickú spoločnosť SES Tlmače, ktorá získala v krajine zákazku.
Strach však prevládal v krajine aj po zemetrasení. V noci na nedeľu sa mnohí obyvatelia krajiny báli vrátiť do svojich domov a radšej prespali na ulici.
Až na viaceré prípady rabovačiek však panika nenastala. Hoci, je Čile na podobné prírodné katastrofy zvyknuté, otrasy boli enormné a zničili až jeden a pol milióna domov. V meste Concepción sa zrútil vežiak, kde mohlo byť až dvesto ľudí.
Príroda skúša krajinu
Vláda vyhlásila v šiestich regiónoch stav prírodnej katastrofy . „Sily prírody už znova skúšajú náš národ," vyhlásila tesne po zemetrasení čilská prezidentka Michelle Bacheletová, ktorú na jej poste nahradí nedávno zvolený Sebastian Piňera.
Tvrdila, že najdôležitejšie je v krajine obnoviť základné služby. Na viacerých miestach nefungovali dodávky elektriny a pitnej vody, prerušené bolo aj telefonické spojenie. V Santiagu zachvátil požiar fabriku na výrobu chemikálií. V krajine prerušili i ťažbu medi, Čile je jej najväčší svetový producent.