SME

Vývoj SkyEurope od krachu po vyhlásenie a zrušenie konkurzu

Nízkonákladová letecká spoločnosť SkyEurope Airlines, a.s. so sídlom v Bratislave hospodárila od svojho vzniku v septembri 2001 so stratou. Problémy s rastúcimi dlhmi ...

BRATISLAVA 28. februára (SITA) - Nízkonákladová letecká spoločnosť SkyEurope Airlines, a.s. so sídlom v Bratislave hospodárila od svojho vzniku v septembri 2001 so stratou. Problémy s rastúcimi dlhmi jej napokon po takmer ôsmich rokoch existencie neumožnili pokračovať v prevádzke. Spoločnosť prestala fungovať začiatkom septembra minulého roka po tom, čo zrušila všetky svoje lety aj zo zvyšných dvoch základní v Prahe a Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo dopravy následne 2. septembra odobralo SkyEurope dočasnú licenciu na prevádzkovanie osobnej leteckej dopravy. Dôvodom rozhodnutia bolo to, že letecká spoločnosť nebola schopná naďalej si plniť svoje záväzky počas reštrukturalizačného procesu v zmysle rozhodnutia súdu, ako aj opakované neplnenie záväzkov voči cestujúcim, letiskám a poskytovateľom navigačných služieb. SkyEurope musela pre nezaplatené poplatky za služby zrušiť od 15. augusta lety na viedenskom letisku a presunula ich do Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu

SkyEurope predala pred prerušením prevádzky okolo 280-tisíc leteniek, ktoré tak prepadli. Klienti ich mohli využiť už len pri náhradnej preprave inými leteckými spoločnosťami, či prostredníctvom cestovných kancelárií. Tí, ktorí platili za letenky a služby kreditnými kartami, si uplatnili náhradu čiastočne vo svojich bankách, alebo v konkurze.

SkyEurope prevádzkovala v minulom roku z pôvodných 15 lietadiel už len desať Boeingov, z toho jedno zadržalo parížske letisko Orly pre nezaplatené poplatky. Od septembra 2005 boli akcie spoločnosti obchodované na burzách vo Viedni a Varšave. SkyEurope ponúkal vo vlaňajšom letnom letovom poriadku 55 spojení do 33 destinácií v 16 krajinách. Bratislavu spájala s 13 destináciami. Za posledných dvanásť mesiacov končiacich júlom 2009 SkyEurope previezol 2,89 mil. cestujúcich, čo bolo medziročne menej o 22,9 %. SkyEurope dosiahol za prvý finančný polrok, ktorý trval od októbra 2008 do konca marca 2009, prevádzkové príjmy 84, 807 mil. eur, čo bol medziročne pokles o 15,7 %. Zisk firmy pred zdanením a úrokmi (EBIT) po vylúčení jednorazových položiek bol na úrovni 26,54 mil. eur, čo znamenalo medziročný pokles o 26,7 %. Spoločnosť v uvedenom období znížila počet zamestnancov zo 694 na 548, čiže o 21,1 %. SkyEurope zapísaný v Obchodnom registri od 6. septembra 2001, eviduje základné imanie 661,34 tis. eur.

SkryťVypnúť reklamu

Okresný súd Bratislava 1 vyhlásil konkurz na SkyEurope 4. septembra minulého roka, keď zároveň zastavil reštrukturalizačné konanie na majetok zadĺženej spoločnosti. Súd vyhlásil konkurz na návrh reštrukturalizačného správcu Jozefa Griščíka z konca augusta, keďže finančná a obchodná situácia dlžníka sa zmenila tak, že nebolo možné predpokladať úspešné skončenie reštrukturalizácie. Súd ustanovil za konkurzného správcu najprv Emila Čerevku, toho pre zdravotné problémy nahradil koncom septembra Ľubomír Bugáň. Okresný súd na návrh nového správcu zrušil konkurz SkyEurope pre nedostatok majetku 21. decembra minulého roka. Proti zrušeniu konkurzu veritelia aerolínií podali 17 odvolaní, o ktorých rozhodne odvolací Krajský súd v Bratislave. Okresný súd pôvodne priznal vlani 22. júna trojmesačnú ochranu spoločnosti pred veriteľmi a 17. júla súhlasil aj s jej reštrukturalizáciou. Okolo 4 tisíc veriteľov SkyEurope, teda bývalých zamestnancov, cestujúcich a obchodných partnerov, si u správcu uplatnilo spolu približne 8 400 pohľadávok. Správca zistil majetok aerolínií vo výške 5,7 mil. eur, pohľadávky vrátane všetkých nárokov niekdajších pracovníkov leteckej spoločnosti by mali dosahovať okolo 4,6 mil. eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 079
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 673
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 473
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 435
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 104
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 252
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu