SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 14:16

V Čile je po ničivom zemetrasení už cez 300 mŕtvych

Silné zemetrasenie s magnitúdou 8,8 zasiahlo v sobotu ráno oblasť v blízkosti mesta Concepción v Čile. Zatiaľ je hlásených najmenej 300 obetí.

Po zemetrasení sú v Čile obete aj škody.Po zemetrasení sú v Čile obete aj škody. (Zdroj: TASR)

SANTIAGO DE CHILE. Silné zemetrasenie s magnitúdom 8,8 zasiahlo v sobotu ráno oblasť v blízkosti mesta Concepción v Čile a pripravilo o život najmenej 300 ľudí. Poškodilo približne 1,5 milióna domácností. Informovali o tom členovia tamojšej vlády, ktorá stále nepozná celkový rozsah škôd.

Ako vyhlásil pred novinármi v centrále čílskeho úradu pre mimoriadne situácie minister vnútra Edmundo Pérez Yoma, krajinu postihla "katastrofa nesmiernych rozmerov, takže bude veľmi ťažké poskytnúť presné čísla". Podľa ministerky výstavby Patricie Pobleteovej úrady evidujú pol milióna domácností, ktoré utrpeli škody takého rozsahu, že "pravdepodobne už nebudú obývateľné".

V Čile je podľa ministerstva zahraničných vecí aj 26 Slovákov, mali by vraj byť v poriadku. V poriadku je všetkých 21 zamestnancov SES Tlmače v krajine. Čechov je v krajine asi 150, bližšie správy o nich zatiaľ nie sú.

CNN uviedla, že dnešné zemetrasenie sa silou vyrovnalo piatemu najsilnejšiemu zemetraseniu od roku 1900.

Otrasy bolo cítiť aj v hlavnom meste Santiago de Chile, kde došlo k výpadkom elektriny. Epicentrum zemetrasenia bolo 90 kilometrov severovýchodne od Concepción v Tichom oceáne, hypocentrum bolo v hĺbke 59 kilometrov.

Silný dotras zasiahol čílske hlavné mesto iba deň po silnom zemetrasení.

Cunami ohrozuje Pacifik, na Havaji vysťahovali turistov nad tretie poschodie

SAN JUAN BAUTISTA. PAPEETE. Vlny tsunami vyvolané sobotňajším zemetrasením pri pobreží Čile zasiahli ostrovy Francúzskej Polynézie. V oblasti, ktorá je od miesta vzniku vzdialená niekoľko tisíc kilometrov, zaznamenali vlny dosahujúce výšku 1,8 metra, zatiaľ však nehlásili žiadne škody. Obyvateľov predtým varovali, že ostrovy môže v nedeľu nadránom miestneho času zasiahnuť niekoľko vĺn a mali zostať ostražití. Tsunami by mali neskôr zasiahnuť aj súostrovie Tonga a Cookove ostrovy, kde vyhlásili evakuáciu pobrežných oblastí.

Vysoké vlny vyvolané otrasmi s magnitúdom 8,8 predtým zasiahli pobrežie Čile a tichomorské súostrovie Juan Fernández, kde napáchali rozsiahle škody. Pre hrozbu tsunami nariadili evakuáciu aj na Veľkonočných ostrovoch a na Havaji. Tsunami by mali v najbližších hodinách zasiahnuť pobrežia Ázie, Austrálie a Nového Zélandu, ako aj západné pobrežie USA a Kanady.

Súostrovie Juan Fernández, nazývané aj Ostrovy Robinsona Crusoea, pretože na ne spisovateľ Daniel Defoe umiestnil dej svojho románu o slávnom stroskotancovi, zasiahla prílivová vlna a zaplavila všetky nižšie položené miesta. Spôsobila tu značné materiálne škody. Na ostrovoch ležiacich asi 660 kilometrov od čílskeho pobrežia žije trvalo asi 650 obyvateľov.

Na pomoc obyvateľom ostrova vláda vyslala dve vojenské lode, dva vrtuľníky a lietadlo s pomocou, dodala prezidentka. Aj na Veľkonočný ostrove, ktorý patrí k Čile a leží 3500 kilometrov západne od pobrežia krajiny, začalo čílskej námorníctvo preventívnu evakuáciu obyvateľov z nižšie položených častí ostrova. Oznámila to prezidentka s tým, že ide o súčasť prípravy na pravdepodobný príchod mohutnej cunami k tomuto osamelému ostrovu sopečného pôvodu uprostred Pacifiku.

tsunami1.jpg

Predpokladaný dosah cunami po zemetrasení v Čile. Graf: static.businessinsider.com

Cunami sa šíri oceánom rýchlosťou prúdového lietadla, píše agentúra AP. Podľa amerického experta citovaného agentúrou AFP skončí po približne 24 hodinách v Japonsku.
Varovanie pred cunami bolo vyhlásené i pre ďalšie tichomorské ostrovy ako Hajav, Samoa, Americká Samoa a Tahiti.

(čtk, sita)

Americký úrad pre geologický prieskum (USGS) zaznamenal otrasy o 07.34 hod (SEČ). Prvé informácie uvádzali magnitúdo 8,3. Očití svedkovia hovorili o veľmi silných otrasoch trvajúcich 10 až 30 sekúnd.

V mieste epicentra zaznamenali americkí vedci vlnu vysokú približne 2,7 metra.

Zaznamenali desiatky obetí

Silné zemetrasenie, ktoré ráno zasiahlo Čile, si vyžiadalo najmenej 300 ľudských životov. Informovali o tom miestne úrady.

Otrasy zeme vytrhli zo spánku milióny ľudí, ktorí v strachu utekali na ulice. V hlavnom meste Čile sa podľa informácií CNN zrútilo niekoľko budov, v niektorých častiach vypadol prúd a prerušilo sa telefónne spojenie.

Štátny tajomník ministerstva vnútra v Čile Patricio Rosende vyzval ľudí, aby zachovali pokoj a neopúšťali domy, ak to nie je nevyhnutné.

sita.jpg

Zemetrasenie v noci prekvapilo milióny ľudí. FOTO: SITA

Prezidentka Bacheletová vyzvala ľudí, aby zostali v pokoji a kontaktovali vládne organizácie v prípade, že potrebujú pomoc. „Krajina práve zažila obrovské zemetrasenie... Hľadáme informácie o dôsledkoch zemetrasenia v celom regióne, stave ciest a nemocníc, škodách na budovách a samozrejme o počte mŕtvych a zranených," povedala Bacheletová podľa BBC.com. Sú podľa nej oblasti, ktoré sú úplne odrezané a len sa snažia obnoviť spojenie s nimi.

Mnohé z internetových stránok a rozhlasových staníc v krajine nefungovali.

Americké Pacifické centrum najprv vydalo varovania pred cunami pre Čile a Peru. Pre Ekvádor, Kolumbiu, Panamu, Kostariku a Antarktídu centrum nariadilo sledovanie. Pre hrozbu cunami úrady tiež nariadili evakuáciu Veľkonočných ostrovov a na ničivé vlny sa pripravuje aj Havaj. V nedeľu ráno toto varovanie odvolali.

Pre západné pobrežie Spojených štátov nebezpečenstvo nehrozí. Slabo by mohlo zasiahnuť len Britskú Kolumbiu a Aljašku.

„Zemetrasenie tejto veľkosti má potenciál generovať ničivé vlny cunami, ktoré môžu zasiahnuť pobrežie v blízkosti epicentra v priebehu niekoľkých minút a vzdialenejšie pobrežie v priebehu niekoľkých hodín," uvádza podľa CNN Národné meteorologické centrum v tlačovom vyhlásení.

Japonská meteorologická agentúra varovala pred potenciálnou vlnou cunami v celej rozsiahlej oblasti Pacifiku.

Triasli sa budovy, vypadla elektrina

_47384380_santiago_226.jpgAlessandro Perez, ktorý podľa CNN býva v hoteli Santiago Marriott hlásil rozbité sklo, nedošlo vraj k poškodeniu konštrukcie budovy. Nikto v hoteli nebol zranení, povedal CNN.

Anita Herrera, ktorá pracuje v hoteli v Santiago Kennedy, CNN povedala, že im vypadla elektrina a hostia boli nervózni.

„Náš hotel je postavený tak, aby podobným otrasom odolal," povedala Herrera americkej televízii. "V Čile sa to stalo už mnohokrát."

USGS uvádza, že ide tento rok o prvé tohtoročné zemetrasenie o sile viac ako 8 stupňov Richterovej stupnice. Nedávne zemetrasenie na Haiti malo silu 6,1 stupňa.

Čile, podľa USGS drží rekord s najsilnejším zemetrasenie v histórii. Veľkosťou 9.5 zasiahlo juhoamerickú krajinu v máji 1960 a zahynulo pri ňom 1655 ľudí.

EU je pripravená pomôcť

BRUSEL. Európska únia je pripravená poskytnúť Čile okamžitú pomoc po devastujúcom zemetrasení, ktoré v sobotu nadránom zasiahlo tichomorské pobrežie krajiny.

Ako povedala komisárka EÚ pre humanitárnu pomoc Kristalina Georgievová, komisia už aktivovala krízový štáb, ktorý má byť pripravený uskutočniť potrebné kroky. "Komisia je pripravená poskytnúť okamžitú a koordinovanú pomoc," vyhlásila.

(sita)
Výber najsilnejších zemetrasení v Južnej Amerike od roku 1900

SANTIAGO DE CHILE/PRAHA. Výber najsilnejších zemetrasení v Južnej Amerike od začiatku 20. storočia (zoradené podľa sily zemetrasenia podľa Richterovej stupnice):

9,5 - Čile: 22. mája 1960 - oblasť Santiaga a Concepción bola zničená mohutným zemetrasením a následnými sopečnými erupciami a prílivových vlnami; 5.000 mŕtvych.


8,8 - Ekvádor: 31. januára 1906 - zemetrasenie s epicentrom pri brehoch Ekvádoru a Kolumbie vyvolalo vlnu, ktorá zničila pobrežie oboch krajín a doputovala až k americkému San Franciscu a do Japonska; 1000 mŕtvych.

8,8 - Čile: 27. februára 2010 - postihnutá bola oblasť južnej Čile blízko mesta Concepción (epicentrum bolo v Tichom oceáne); úrady hlásia zatiaľ 52 mŕtvych, číslo môže narásť, rovnako ako počet zranených.

8,6 - Čile: 16. augusta 1906 - zdevastované mesto Valparaíso; zomrelo 20.000 ľudí.

8,3 - Čile: 24. januára 1939 - zničené boli mesta Chillán a Concepción; počet mŕtvych odhaduje na 25.000 až 30.000.

8,3 - Čile: 21., 23., 25. a 29. mája 1960 - následné výbuchy zničili mesta Santiago a Concepción; cez 10.000 osôb zomrelo alebo bolo nezvestných.

8,0 - Peru: 15. augusta 2007 - značné materiálne škody v pobrežnej oblasti; najmenej 540 mŕtvych a 1500 zranených.

7,9 - Peru: 31. mája 1970 - v severnom Huascaránu bola zdevastovaná mesta Chimbote, Huarás a okolité dediny, zničených 157.000 domov; zahynulo na 70.000 ľudí.

7,9 (miestami až 8,1) - Peru: 23. júna 2001 - postihnuté tichomorské pobrežie; zahynulo 102 osôb, zranených bolo na 1400 ľudí a približne 46.500 obyvateľov zostalo bez strechy nad hlavou.

7,0 - Ekvádor: 5. marca 1987 - zahynulo vyše 1000 osôb.

6,8 - Bolívia: 22. mája 1998 - v centrálnej časti krajiny si zemetrasenie vyžiadalo asi 124 obetí.

6,75 - Ekvádor: 5. augusta 1949 - zdevastované Ambato a štyri ďalšie mestá; zomrelo 6000 ľudí.

6,3 - Kolumbia: 25. januára 1999 - postihnutá bola Stredozápadná takzvaná kávová oblasť; najmenej 1185 mŕtvych, vyše 3000 zranených.

6,0 - Kolumbia: 6. júna 1994 - epicentrum asi 200 kilometrov od Bogoty, v dôsledku zemetrasenia sa rozvodnila rieka Paez a ohrozila obyvateľov jej povodia; zahynulo vyše 1000 osôb.

(čtk)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 8. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 9. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 10. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 304
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 446
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 213
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 721
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 479
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 424
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 554
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 494
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 269
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 063
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Ceny energií

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Ilustračné foto.
Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.

Ilustračné foto.
Leonardo DiCaprio

Neprehliadnite tiež

Múzeum Madame Tussauds v Berlíne odstránilo pred voľbami figurínu Trumpa

Tento krok očividne vyjadruje očakávania pred prezidentskými voľbami.

Donald Trump.

Francúzsko po útokoch v Nice posilnilo bezpečnostné opatrenia

Macron nariadil tisícom vojakov strážiť miesta určené na bohoslužby a školy.

Vražda učiteľa vyvolala vo Francúzsku pobúrenie.

Volička Bidena: Bojím sa, že s Trumpom budeme strácať slobodu

Biden dokáže počúvať, hovorí jeho volička KAREN ZEHROVÁ.

Karen Zehrová z Ohia aktuálne pracuje pre kampaň kandidáta demokratov Joea Bidena.
Mladí ľudia vo Varšave protestujú ôsmy deň v rade proti novému zákonu o interrupciách.