WASHINGTON.
Clintonová sa dnes takto vyjadrila v čase, keď dvaja vysokopostavení vyslanci USA pre jadrové záležitosti Severnej Kórei ukončili turné po regióne, kde viedli rokovania s Južnou Kóreou, Japonskom a Čínou. Tieto krajiny spolu s USA presadzujú obnovenie dialógu s Pchjongjangom.
"Vyslanec Sung Kim a vyslanec Stephen Bosworth sú povzbudení vývojom, ktorý pozorujeme v našom spoločnom úsilí," uviedla dnes Clintonová novinárom po stretnutí s juhokórejským ministrom zahraničných vecí Ju Mjung-hwanom.
Clintonová tiež vyhlásila, že USA budú naďalej presadzovať obnovenie rozhovorov o odzbrojení, ktoré Severná Kórea prerušila pred rokom.
"Koniec koncov, rozhodnúť sa musia Severokórejci, ale sme povzbudení náznakmi vo vývoji, smerujúcimi k návratu k rokovaniam," dodala Clintonová.
Osobitný vyslanec USA pre Severnú Kóreu Bosworth oznámil v stredu novinárom v Pekingu, že rozhovory s jeho čínskym kolegom Wu Ta-wejom sa týkali spôsobu, ako sa pokúsiť znovu dosiahnuť návrat k rokovaciemu stolu.
KĽDR odišla z takzvaných šesťstranných rokovaní - na ktorých sa zúčastňuje aj Rusko - a následne v máji 2009 uskutočnila svoju druhú skúšku jadrovej bomby. Izolovaný a chudobný komunistický štát tým vyvolal medzinárodné odsúdenie a nové kolo sankcií OSN.
Pchjongjang vyhlásil, že môže ukončiť svoj program na výrobu atómových zbraní, ak to Spojené štáty prestanú označovať za "nepriateľskú politiku". KĽDR takisto požaduje, aby Washington súhlasil s rozhovormi o mierovej dohode a so zrušením sankcií.
Washington uviedol, že severokórejskými žiadosťami o pomoc a zlepšenie vzťahov sa možno zaoberať len súčasne s tým, že Pchjongjang obnoví kroky smerujúce k jadrovému odzbrojeniu.
Zdroj: Reuters