MADRID. Oznámil to dnes samotný sudca Santiago Pedraz.
Pedraz vyhlásil, že súd sa už nemôže zaoberať prípadom, pretože nový zákon obmedzuje jeho právomoci vyšetrovať prípady týkajúce sa ľudských práv v zahraničí.
Pedraz predtým prijal žiadosť o vyšetrenie sťažnosti, ktorú podalo niekoľko organizácií na podporu Tibetu. Tie obvinili Čínu z "celkového a systematického útoku" proti tibetskému obyvateľstvu po vzburách v marci 2008.
Vtedajšie tvrdé zásahy pekinskej vlády viedli k úmrtiu približne 200 ľudí a k zmiznutiu takmer 6000 osôb, ďalších 1000 ľudí utrpelo vážne zranenia. Uvádzal to text sťažnosti.
Pedraz mal v súvislosti s prípadom v pláne vypočuť osem čínskych politických a armádnych lídrov vrátane troch ministrov.
Zákon schválený v roku 2009 však bráni tomu, aby Španielsko prešetrovalo ľudské práva v prípadoch, ktoré sa týkajú španielskych obetí, podozrivých osôb nachádzajúcich sa v Španielsku alebo niektorých ďalších očividných súvislostí so Španielskom. To nebol prípad sťažnosti ohľadne Tibetu, poznamenal sudca Pedraz.
Podľa pozorovateľov jedným z dôvodov stojacich za menou zákona bol hnev Číny nad týmto vyšetrovaním.
Horlivosť španielskeho Národného súdu vyšetrovať porušovania ľudských práv v zahraničí spôsobil napätie aj vo vzťahoch s inými krajinami, napríklad s Izraelom.
Súd vyšetroval sériu prípadov údajného porušovania ľudských práv v Latinskej Amerike, Afrike, USA, Ázii a Európe - argumentoval, že spadajú pod všeobecnú jurisdikciu.
Španielske súdnictvo sa prvýkrát dostalo do celosvetovej pozornosti vďaka svojmu záujmu o otázky všeobecnej jurisdikcie, keď sudca Národného súdu Baltasar Garzón podnikol v roku 1998 bezvýsledný pokus o vydanie bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta z Londýna.
Informovala agentúra DPA.