TRIPOLIS, BRATISLAVA. Len nedávno staval svoje legendárne beduínske stany v New Yorku, Ríme či v Paríži, aby demonštroval, ako sa z vodcu darebáckej krajiny stal líder akceptovaný Spojenými štátmi i Európskou úniou. Po desaťročiach medzinárodnej izolácie štátu, ktorý podporoval terorizmus, sa nechával fotografovať so štátnikmi demokratického sveta.
Vo štvrtok vyhlásil jednej z najbohatších európskych krajín džihád. Urobil tak po poldruharočnom diplomatickom spore, do ktorého Líbya i Švajčiarsko stále viac vťahujú krajiny Európskej únie. Podľa odborníkov na islam ostane Kaddáfího výzva na svätú vojnu nevypočutá, líbyjský vodca sa však opäť našiel v úlohe bojovníka proti kresťanskému svetu.
Nekonečný spor
Ešte v pondelok to pritom vyzeralo, že nekonečný spor medzi Líbyou a Švajčiarskom je na konci. Odsúdený švajčiarsky obchodník Max Göldi sa vydal líbyjským úradom, aby si odsedel štyri mesiace vo väzení a Líbya dovolila druhému Švajčiarovi Rachidovi Hamdanimu opustiť krajinu.
Kaddáfí napriek tomu teraz vyzval moslimov na celom svete, aby bojkotovali švajčiarske výrobky, odmietali prijímať vo svojich krajinách švajčiarske lode a lietadlá.
Tvrdí, že chce Švajčiarov potrestať za zákaz stavby minaretov, o ktorom rozhodli v novembrovom referende.
„Kto ničí Božie mešity, zaslúži si, aby bol stíhaný džihádom. Keby sme so Švajčiarskom susedili, bojovali by sme s ním,“ povedal Kaddáfí podľa svetových agentúr. Málokto pochybuje, že viac ako o minarety ide o pomstu za syna Hannibala, ktorého Švajčiari zatkli v Ženeve v júli 2008 za to, že s manželkou zbili dvoch zamestnancov hotela. Hoci Hannibala po dvoch dňoch prepustili, obvinenie stiahli a švajčiarsky prezident Hans-Rudolf Merz sa Líbyi neskôr ospravedlnil, diplomatická vojna trvá už jeden a pol roka. Kaddáfí nevynechá jedinú príležitosť, aby to Švajčiarom neoplatil.
Medzitým vtiahli obe krajiny do sporu aj časť Európskej únie. Keď Švajčiari chceli zakázať vstup do krajiny 180 Líbyjčanom vrátane Kaddáfího rodiny, týkalo sa to aj 27 krajín Schengenu, ktoré tam okrem Švajčiarska patria. Líbya preto prestala vydávať víza občanom krajín Schengenu vrátane Slovákov.
OSN, ktorá má sídlo v Ženeve, i Európska únia Kaddáfího výzvu na džihád označili za neprijateľnú.
Moslimom na smiech
„Kaddáfí sa snaží vystupovať ako vodca islamského sveta, ale väčšina moslimov sa nad tým len pousmeje,“ povedal švajčiarskym médiám odborník na islam Reinhard Schulze z Univerzity v Berne.
Po teroristickom útoku na dvojičky v roku 2001, sa Kaddáfí pridal na stranu Spojených štátov a bojuje tak proti teroristickej organizácií al-Káida. Výzva na džihád má podľa expertov predovšetkým posilniť jeho pozíciu doma pred ďalším vyjednávaním so Švajčiarmi. To Európu celkom upokojiť nemôže.
Kliknite pre zväčšenie infografu.
Neskrotný Hannibal
Líbya a Švajčiarsko sa hádajú odvtedy, čo polícia v Ženeve zatkla Kaddáfího syna.
TRIPOLIS, BRATISLAVA. Dnes by si to už možno švajčiarske úrady rozmysleli. Vyšetrovacia správa profesora Lucius Caflischa tvrdí, že pri zatknutí Hannibala Kaddáfího a jeho tehotnej manželky v lete 2008 v Ženeve postupovali policajti neprimerane, hoci v súlade so zákonom.
Hannibal nebol za podobné prečiny zatknutý prvý raz. Jeden zo siedmich synov líbyjského vodcu je policajtom v Európe dobre známy. Pred niekoľkými rokmi zaútočil v rímskom hoteli na strážcov zákona hasiacim prístrojom, v Paríži ho naháňali, keď so svojím Porsche opitý jazdil stokilometrovovu rýchlosťou. A keď v roku 2005 zbil v parížskom hoteli svoju priateľku, dostal štyri mesiace podmienečne a pokutu.
Posledný incident v hoteli v Ženeve bol podobný. S manželkou vraj remeňmi zbili dvoch zamestnancov hotela tak, že museli vyhľadať lekársku pomoc.
Po dvoch dňoch vo väzení Hannibala prepustili a obvinenie stiahli. Otcovi to však nestačilo.
Miriam Zsilleová