BRUSEL.
Kanada rozpútala vlani v júli roztržku, keď znovu zaviedla vízovú povinnosť pre občanov Českej republiky. Ako dôvod uviedla mimoriadne vysoký počet žiadostí o azyl, podaných príslušníkmi rómskej menšiny žijúcej v ČR.
Pomohli len susedia
České úrady požiadali Európsku úniu, aby vo veci zakročila. V októbri Európska komisia pohrozila Kanade zavedením víz pre kanadských diplomatov vstupujúcich na územie EÚ v prípade, že sa nenájde riešenie. Minister Pecina sa však na dnešnom bruselskom stretnutí s kolegami z EÚ posťažoval, že partneri sú vlažní vo svojej podpore.
"Bol som sklamaný, že žiaden zo starých členov únie nevyjadril svoj postoj. Mrzí ma to, lebo ak je toto 27-členné zoskupenie, mali by sme vyjadriť solidaritu všetci spoločne, nie starí a noví členovia zvlášť," vyhlásil český minister. Pecina uviedol, že solidaritu vyjadrili iba nové členské štáty EÚ Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko, ako aj Španielsko, ktoré do konca júna 2010 predsedá EÚ.
Hľadajú kompromis
Španielsky minister vnútra Alfredo Pérez Rubalcaba povedal, že kanadské vízové obmedzenia neboli "ani rozumné, ani prijateľné". Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová vyjadrila nádej, že ešte stále sa dá nájsť konsenzuálne riešenie. Dodala však, že je pripravená zaviesť víza pre kanadských diplomatov, ak sa nenájde konsenzus.
Zavedenie víz zo strany Kanady vyústilo do toho, že český minister zahraničných vecí Jan Kohout a prezident Václav Klaus bojkotujú Zimné olympijské hry vo Vancouveri.