HAVANA, BRATISLAVA. Orlando Zapata dokázal po smrti to, čo sa mu za života nepodarilo. Donútil kubánskeho prezidenta Raúla Castra vysloviť jeho meno a vyjadriť ľútosť nad tým, že po 85 dňoch protestnej hladovky zomrel. Režim bratov Castrovcov o svojich kritikov nehovorí a verejne sa k ním nevyjadruje. Oficiálne politickí väzni na ostrove nie sú.
Teraz to Raúl urobiť musel. Opýtal sa ho na to brazílsky novinár po srdečnom stretnutí kubánskeho a brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silva. Práve Lulovi poslali niekoľkí kubánski disidenti list s prosbou, aby sa za umierajúceho Zapatu prihovoril. Pár hodín pred stretnutím Zapata zomrel.
Kritickí Španieli
Nezvykle kriticky zareagovali na smrť disidenta aj Španieli, predsedajúca krajina únie. Madrid má medzi prioritami šesťmesačného predsedníctva zlepšenie vzťahov s Kubou a nechce dialóg zaťažovať požiadavkami na zlepšenie ľudských práv v krajine. Aj tak včera španielsky premiér José Luis Zapatero žiadal oslobodenie všetkých kubánskych politických väzňov.
"Je to základná požiadavka celého medzinárodného spoločenstva," povedal podľa agentúry Reuters. S kritikou Havany váhal, ale španielske médiá i konzervatívni politici mu vyčítali, že osud Zapatu nespomenul už v stredu, hoci mal práve v tom čase prejav vo výbore pre ľudské práva na pôde OSN.
Reakcia španielského predsedníctva mnohých nepresvedčila a včera pribúdali výzvy na zmenu politiky voči Kube. "Nepáči sa mi mierny tón španielskeho predsedníctva. Smrť disidenta je potvrdením neľudského režimu, ktorý na Kube pokračuje aj za vlády Raúla Castra a preto by mala Európska únia zvážiť možnosť zavedenia prísnejších sankcií," povedal pre SME Pavol Hrušovský (KDH), bývalý predseda parlamentu, ktorý si adoptoval jedného z väznených kubánskych disidentov.
Prepustenie politických väzňov žiadali aj Spojené štáty, legendárny šéf protikomunistického hnutia Solidarita a nositeľ Nobelovej ceny za mier Lech Walesa vyzval všetkých nostiteľov prestížnej ceny, aby tlačili na Castrov režim. O smrti Zapatu včera diskutoval aj Európsky parlament. "Podľa reakcií eurospolancov zo všetkých frakcií bolo zjavné, že europarlament má tvrdší postoj ku Kube ako premiéri členských krajín únie," povedal europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH), náhradník euro-latinskoamerického parlamentného zhromaždenia europarlamentu. Jeho predseda Jerzy Buzek vyzval Kubu, aby rešpektovala ľudské práva. "Táto udalosť nepomôže zlepšiť vzťahy a dôveru medzi Európskou úniou a Kubou."
Hrušovský smrť kubánskeho disidenta využil a na stredajšom zasadnutí zahraničného výboru vyzval šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka, aby Slovensko aktívnejšie vystupovalo vo vzťahu k autoritatívnym režimom. Ministerstvo zahraničných vecí neskôr vydalo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že "slovenská zahraničná politika vždy kládla dôraz aj na dodržiavanie ľudských práv. Preto sa pripájame k španielskemu predsedníctvu EÚ, ktoré vyzvalo kubánsky režim, aby prepustil na slobodu väzňov svedomia a rešpektoval ľudské práva."
Ľútosť a zatýkanie
Raúl Castro včera vyjadril ľútosť nad smrťou Orlanda Zapatu. Krátko po nej režim nechal zatknúť 30 disidentov, aby sa nemohli zúčastniť Zapatovho pohrebu a podľa Yoani Sanchézovej, známej kubánskej blogerky, sa ľudia nemôžu zapísať do kondolenčnej knihy, v dome Laury Pollanovej z hnutia Dámy v bielom, ktoré založili manželky, matky a príbuzné disidentov zatknutých v roku 2003 spolu s Orlandom Zapatom.