WASHINGTON. Tri štvrtiny obyvateľstva si myslia, že reformný proces musí pokračovať. Vyplýva to z prieskumu spravodajskej stanice CNN a jej partnera Opinion Research Corporation.
Iba štvrtina opýtaných podporuje schválenie reformy zdravotníctva v zmysle návrhov zákonov, ktoré už boli prerokované v oboch komorách parlamentu a čakajú len na prepracovanie do spoločného návrhu a záverečné hlasovanie. Približne polovica opýtaných by uprednostnila nový štart celého procesu, štvrtina by reformný proces naopak najradšej úplne zastavila.
Aj keď je podpora pre dva existujúce reformné zákony relatívne nižšia, Američania podporujú mnohé z opatrení, ktoré tieto zákony plánujú zaviesť. Najviac im imponuje zavedenie povinnosti poskytnúť svojim zamestnancom poistenie v stredných a veľkých podnikoch. To podporuje až 70 percent respondentov. Približne 60 percent podporuje zavedenie povinnosti pre poisťovne prijať nového poistenca, a to aj pokiaľ má chronické ochorenie alebo iné zdravotné komplikácie.
Rovnako populárne je aj opatrenie, ktoré by malo zabrániť poisťovniam zrušiť poistenie klientom, ktorých postihne vážna choroba. Presne dve tretiny Američanov súhlasia aj so stropom pre súdne odškodné za nesprávny zdravotný postup. Nižšiu podporu (51 percent) má zavedenie systému verejného poistenia ako konkurencie k súkromným zdravotným poisteniam.
Prieskum sa uskutočnil 12. 15. februára na vzorke 1023 dospelých Američanov. Štandardná odchýlka predstavuje tri percentá.
Republikáni sa nesnažia spolupracovať s demokratmi
Viac než dve tretiny Američanov nepovažuje spoluprácu kongresových republikánov s demokratickým prezidentom Barackom Obamom za dostatočnú. Stále viac ľudí sa však domnieva, že aj samotný prezident by sa mohol viac usilovať pri straníckej spolupráci. Vyplýva to z prieskumu spravodajskej stanice CNN a Opinion Research Corporation realizovanom 12. 15. februára na vzorke 1023 dospelých Američanov.
Podľa prieskumu si 67 percent respondentov myslí, že republikáni sa príliš nehrnú do spolupráce s Obamom. Názory Američanov sú zatiaľ približne rovnako rozdelené v otázke, či pre spoluprácu dvoch hlavných amerických politických strán robí dosť prezident Barack Obama.
Približne 52 percent si myslí, že Obamove aktivity nie sú dostatočné. Dôležité je však pripomenúť, že pred necelým rokom, v apríli 2009, bolo rovnakého názoru iba 36 percent. Popularita Obamu po jeho nástupe do funkcie súvisela aj s tým, že voliči verili v nadstranícku politiku a zmenu v systéme vládnutia. Tieto ich očakávania však Obama nenaplnil.
Väčšina Američanov (54 percent) si myslí, že iniciatívu pre prehĺbenie spolupráce medzi stranami by mali prevziať demokrati, ktorí majú teraz väčšinu v oboch komorách Kongresu. O tom, že spoluprácu by mali iniciovať republikáni, je presvedčených 42 percent respondentov.