Washington 25. apríla (TASR) - Americká vláda dnes ocenila podľa nej "statočné" rozhodnutie srbského generála Dragoljuba Ojdaniča predstúpiť pred haagsky tribunál a čeliť obvineniam z vojnových zločinov vznesených v súvislosti s kosovským konfliktom.
"Schvaľujeme Ojdaničovo statočné rozhodnutie ako prejav vodcovstva. Vyzývame všetky osoby obvinené z vojnových zločinov, aby nasledovali jeho príklad. Urobil správnu vec a myslím, že si zaslúži trochu uznania," vyhlásil hovorca ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher.
Hovorca dodal, že USA sú "povzbudené tým, že úrady v Belehrade pracujú na zlepšení spolupráce s haagskym tribunálom".
Washington však zatiaľ neprijal žiadne rozhodnutie vo veci poskytovania finančnej pomoci Juhoslávii, zmrazenej po tom, čo Belehrad do 31. marca nepodnikol požadované kroky vo vzťahu ICTY.
"Juhoslovanská vláda musí podniknúť ďalšie potrebné kroky čo najskôr zadržať zvyšných obvinených a previezť ich do Haagu," uviedol Boucher.
Ojdanič (60), ktorý bol počas kosovského konfliktu šéfom generálneho štábu juhoslovanskej armády, je od vydania exprezidenta Slobodana Miloševiča z júna 2001 najvyšším predstaviteľom belehradského politicko-vojenského establišmentu, ktorý pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) predstúpil.
Penzionovaný generál je jedným zo šiestich Srbov zo zoznamu 23 obžalovaných, ktorý vyhoveli výzve juhoslovanskej vlády a rozhodli sa dobrovoľne vzdať ICTY.
Ojdaničovmu kroku z 11. apríla predchádzalo schválenie zákona o spolupráci s ICTY juhoslovanským parlamentom, ktorý umožňuje vydávanie obžalovaných občanov Juhoslávie do Haagu. Ojdanič trvá na svojej nevine. Pred porotu po prvý raz predstúpi v piatok.
Belehrad tzv. "haagsky zákon" prijal pod silným tlakom Západu - najmä zo strany USA, ktoré 1. apríla zmrazili poskytovanie finančnej pomoci pre Juhosláviu, ktorá do stanoveného termínu 31. marca nepodnikla uspokojivé kroky k spolupráci s ICTY.