ANKARA/BRUSEL.
Európska komisia "sleduje celý vývoj veľmi pozorne a žiada exemplárne, no férové vyšetrovanie", povedala hovorkyňa eurokomisára pre rozšírenie Štefana Füleho. Ako dodala, "turecký ľud si zaslúži počuť o prípade celú pravdu". Za vážnu označilo situáciu aj súčasné vedenie tureckej armády.
Európsku úniu znepokojuje predovšetkým fakt, že údajné plány prevratu predpokladali bombový útok na mešity a eskaláciu napätia s Gréckom. Cieľom operácie s krycím názvom Sledgehammer mala byť diskreditácia vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a jej následný pád. Ankara sa pritom už dlhé roky usiluje o vstup do únie, ktorá je však opatrná. Dôkazom je aj pomalý priebeh prístupových rokovaní, pričom s členstvom prevažne moslimskej krajiny nesúhlasia viacerí vplyvní členovia súčasného 27-členného bloku.
Viac ako 40 osôb zatkli v pondelok pre podozrenie z prípravy vojenského prevratu proti proislamskej Erdoganovej vláde. Polícia zatkla aj bývalého šéfa vojenského letectva generála Ibrahima Firtinu, bývalého šéfa námorníctva admirála Ozdena Orneka a dvanásť niekdajších aj súčasných vysokopostavených predstaviteľov tureckej armády. Pondelkové zatýkanie nasledovalo po zhromaždení dôkazového materiálu a objavení skladísk zbraní. Zatknutí muži sú obvinení zo snahy vytvoriť chaos v krajine s cieľom zorganizovať vojenský prevrat Prokuratúra doteraz v súvislosti s touto kauzou preverila 400 osôb vrátane vojakov, pedagógov, novinárov a politikov.
Turecká sekulárna armáda zvrhla od roku 1960 už štyri vlády, čo je pre mnohých Turkov dôkazom, že skutočnú moc v krajine majú od vzniku republiky na čele s Kemalom Atatürkom v rukách práve ozbrojené sily. Pod tlakom EÚ však Erdogan obmedzil vplyv armády a reformami podporil demokratizáciu spoločnosti.