WASHINGTON. Po mesiacoch diskusií o rôznych návrhoch reformy zdravotného systému v Spojených štátoch amerických (USA) predstavil prezident Barack Obama nový návrh dôležitej reformnej agendy. Predstavuje kompromis doterajších návrhov s dôrazom na výhrady amerického Senátu. O návrhu budú demokratickí aj republikánski predstavitelia Kongresu rokovať s prezidentom už tento štvrtok.
"Prezident predložil nový návrh postavený na zákone schválenom v Senáte, s istými modifikáciami," uviedol dnes na tlačovej konferencii Bieleho domu hovorca Robert Gibbs. Podľa neho by tento návrh mohol získať dostatočnú podporu na schválenie americkým Kongresom.
Prezidentov návrh má za cieľ v prvom rade rozšíriť počet Američanov so zdravotným poistením o ďalších 31 miliónov. Okrem iného by mal nový systém regulácie zabrániť neopodstatnenému zvyšovanou cien zdravotného poistenia, čo je jeden z najvypuklejších problémov súčasného stavu. Obamov plán však nepočíta so zavedením štátneho zdravotného poistenia. Sociálne slabším by mali pomôcť skôr dávky na zakúpenie poistení od súkromných firiem.
Ich cenu by mala trocha stlačiť aj možnosť zakúpenia zdravotného poistenia mimo hraníc vlastného štátu. Dôležitou súčasťou Obamovho návrhu je zavedenie individuálnej povinnosti na zakúpenie zdravotného poistenia. Ignorancia tejto povinnosti bude môcť byť sankcionovaná pokutou až do výšky 695 dolárov (510 eur) alebo 2,5 percenta ročného príjmu. Nový plán podobne ako tie pred ním povedie k rozpočtovým úsporám v objeme 100 miliárd dolárov (73 miliárd eur) počas nasledujúcich desať rokov. Reforma si však vyžiada 950 miliárd dolárov (takmer 670 miliárd eur).
Obama predložil svoj plán v reakcii na spomalenie debaty o definitívnej podobe reformného zákona. Po tom, ako obe komory amerického Kongresu schválili rozdielne verzie reformy, vedeniu Kongresu sa nedarí pripraviť kompromisný návrh, za ktorý by hlasovali aspoň niekoľkí republikánski senátori. Bez opozičných hlasov by totiž senátori v prijatom procedurálnom variante neboli schopní reformu schváliť. Práve republikáni požadovali, aby sa na schválené reformné zákony z oboch komôr zabudlo, a aby sa začalo pracovať na novom návrhu. Komentátori tento prístup označili za politickú hru s časom a úsilie skončiť reformný proces.
O Obamovom návrhu sa bude vo štvrtok rokovať na najvyššej úrovni oboch hlavných amerických politických strán, a to za prítomnosti televíznych kamier. Biely dom očakáva, že predstavitelia Republikánskej strany vypracujú vecnú kritiku a alternatívne návrhy k predloženému návrhu. Demokrati si však nechávajú otvorené dvere aj pre procedurálny postup tzv. zmierenia. Takýto postup by umožnil schválenie zákona v Senáte jednoduchou väčšinou, bez hlasov republikánov.