Brusel 25. apríla (TASR) - Kandidátske krajiny, ktoré na konci tohto roka uzavrú prístupové rokovania s Európskou úniou, by mali v marci 2003 podpísať zmluvy o pristúpení. Deväť mesiacov zostane potom na ich ratifikáciu a 1. januára 2004 by sa tieto krajiny mali stať plnohodnotnými členmi EÚ.
Takýto scenár predstavil dnes účastníkom medzinárodnej konferencie o rozšírení EÚ v Bruseli európsky komisár zodpovedný za túto oblasť Günter Verheugen.
"Mnoho samozrejme závisí od politického vývoja v nasledujúcich mesiacoch," upozornil zároveň. Pripomenul, že práve teraz čakajú v rokovaniach EÚ s kandidátmi tie najzložitejšie oblasti týkajúce sa rozpočtu a finančnej podpory. "Verím, že EÚ preukáže v druhom polroku dostatočnú pružnosť, aby sa našli riešenia prijateľné pre budúcich členov," dodal komisár.
Uzavretiu rokovaní s pripravenými krajinami bude predchádzať júnový summit v Seville, kde EÚ okrem iného posúdi výsledky tzv. akčných plánov na posilnenie administratívnych kapacít v kandidátskych krajinách.
V októbri potom EK predloží pravidelné správy o pokroku kandidátov s konkrétnymi odporúčaniami, s kým možno do konca roka uzavrieť prístupové rokovania. Definitívne rozhodnutie o nových členoch príjme potom summit EÚ v Kodani.
Verheugen pripomenul, že už teraz pracuje EÚ na texte prístupových zmlúv pre nových členov. Začiatkom budúceho roka by mali byť predložené na posúdenia do Európskeho parlamentu.
"Očakávam, že sa to stane v marci a potom už za gréckeho predsedníctva môžeme zmluvy podpísať a môže začať ratifikácia. Ak všetko pôjde podľa plánov, budeme mať na ňu deväť mesiacov s tým, že 1. január 2004 by bol dňom vstupu," naznačil scenár rozšírenia komisár Verheugen.
Zástupcovia kandidátskych krajín na konferencii komisárove slová privítali. "Cieľom Maďarska je vstúpiť do únie 1. januára 2004 a každé potvrdenie tohto dátumu nás len ubezpečuje," povedal maďarský vyjednávač s EÚ Endre Juhász. Podobne sa vyjadrili zástupcovia Slovenska, ČR či Poľska.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem