Narazili ste na brehu bratislavského Dunaja na bledú Nicole Kidmannovú?
Zazreli ste extrémne príťažlivého chlapa s nevinným úsmevom, ktorý vám pripomínal Georgea Clooneyho?
Stretli ste v bratislavskom obchodnom dome zamaskovaného Schwimmera z Priateľov, ktorý úzkostlivo dbal o to, aby ste sa ho nedotkli?
Alebo ste si zažúrovali s Donaldom Sutherlandom a jeho americkými kamarátmi slovenského pôvodu?
Ak žijete v Bratislave, nie je to nemožné.
Hoci sa hlavné mesto Slovenska nemôže vyrovnať počtom americkým celebrít, ktoré tu nakrúcali svoje filmy, raz za čas sa tu predsa len niekto objaví.
Lambert hral v kasínach, Swimmer v bare tenis
A ako sa tieto hviezdy v Bratislave správajú?
Christopher Lambert (Tarzan) si po celodennom nakrúcaní často a rád zahral v kasínach. Bol dobrý.
George Clooney (Pohotovosť) si každé ráno obliekol tepláky a prebehol sa po nábreží Dunaja.
Kevin Sorbo (Herkules) si udržiaval postavu i kondíciu neustálym cvičením vo fittnescentre.
Nicole Kidmannová (Magická príťažlivosť) mala so sebou dve deti, ktoré adoptovali s exmanželom Tomom Cruisom, starala sa však o ne americká pestúnka a chránila ich zosilnená ochranka.
Gene Hackman (držiteľ dvoch Oscarov) nakúpil s manželkou pár vecí na Obchodnej ulici a po tom, ako im novinári vyklopkávali na dvere hotelovej izby, sa presťahovali do prenajatého domu.
Donald Sutherland (JFK, Smrtiaca epidémia) mal dve zásadné požiadavky - takisto nechcel bývať v hoteli, ale v prenajatom dome a v jeho blízkosti sa nesmelo fajčiť. Napriek tomu ho bolo možné stretnúť v kaviarni Korzo, kam chodieval s filmovým štábom na kávu. Muža s dlhými šedivými vlasmi v červenej teplákovej bude a v rifliach by ste ťažko považovali za hollywoodsku megastar.
David Schwimmer: prvé dni v Bratislave prežil v posteli - skolila ho nádcha. Jediné, čo si dal v tej situácii zaobstarať, boli fľaše francúzskych minerálok, varná kanvica na vodu, mätový čaj a papierové vreckovky. David si na Slovensku často objednával teľaciu polievku, taliansku pizzu, či šalát. Po obede si dával kapučíno a vždy pil vodu značky Evian. Občas sa zastaví v írskom pube či Charlie?s Centre, ale vždy len na jedno malé pivo.
Za Davidom Schwimmerom (Priatelia) prišla jeho americká priateľka, s ktorou sa často prechádzal po Starom meste Bratislavy, chodieval však zamaskovaný v bejzbólovej čiapke. Niektorí z jeho fanúšikov s ním mali skúsenosti, že bol nedostupný a neochotný, iní však tvrdia, že sa zo žiadostí o autogram tešil.
Snipes preferoval modelky, Willis platené "spoločníčky"
Českých colníkov šokuje obrovskými zásielkami spodnej bielizne, ktorú si v obavách zo špiny vymieňa aj niekoľkokrát denne. Hviezda amerických akčných filmov však nemusí na Prahu spomínať práve v dobrom - s ľahšími popáleninami tváre a začervenanými rohovkami ho previezli počas nakrúcania filmu do nemocnice. V scéne, odohrávajúcej sa v pitevni, firma zaisťujúca osvetlenie nainštalovala lampy, ktorých súčasťou bolo aj "horské slnko", a to svietilo na amerického herca nepretržite šesť hodín. V Prahe sa od roku 1996 do roku 2000 nakrútilo už tridsať amerických filmových snímok.
Tom Cruise ako ťažký profesionál po nakrúcaní Mission Impossible spred piatich rokov skôr oddychoval, po skončení filmovania však šíril o Prahe a Českej republike nelichotivé reči. Česká strana mu vraj svojvoľne zvýšila cenu za osvetlenie Lichtenštajnského paláca - z pôvodných 80-tisíc na 580-tisíc českých korún.
Andie MacDowellová, ktorá tam nakrúcala Harrisonove kvety, si obľúbila pražské pamiatky.
Wessleyho Snipesa zase najviac zaujali české krásky - modelky a missky pozýval na všetky párty, ktoré počas nakrúcania v Prahe organizoval. Česká tlač písala, že sa mu páčila najmä ryšavá priateľka fotografa Davida Krausa, vizážistka Eva Zubíčková, ale aj to, že nemal záujem o modelku Alenu Šeredovú, ktorá sa o jeho priazeň usilovala až príliš okato.
Hneď prvý večer vyrazil do nočnej Prahy. Okolo polnoci prišiel na najbližšiu diskotéku a vypil pár pohárov vodky. Presunul sa do iného nočného klubu, vybehol na pódium, kde zaspieval so zaskočenou kapelou zopár pesničiek. Tento rituál zopakoval počas viacerých týždňov niekoľkokrát - skoro každý druhý až tretí deň. Potom sa na druhý deň správal na pľaci ako profesionál. V kuse popíjal vraj preto, že mal byť vo filme "zhumpľovaný". Ráno však dokázal po ťažkom fláme na danú hodinu vstať, osprchovať sa a bez problémov fungovať. Praha mu dokonca tak učarovala, že si tam mieni kúpiť vlastný dom. Bruce Willis to vyriešil jednoduchšie - namiesto pozývania krások na svoje žúry si rovno blonďaté exkluzívne dámy platil. Každý večer si vraj objednával spoločnosť ôsmich až desiatich dievčat z najluxusnejšieho "vykričaného" domu v českej metropole a križoval s nimi známe pražské podniky.
Nočný život učaroval aj Johnnymu Deppovi, ktorý však na rozdiel od minulých búrlivých rokov - keď jeho izby zdobili obrázky klaunov bez hlavy a literatúra o masových vrahoch - pôsobil v Prahe skôr mierumilovne.
Anjelica Houstonová učarovala všetkým - davu, aj filmovému štábu. Nemala žiadne hviezdne maniere, nepotrebovala ani vlastný obytný priestor - karavan.
Prečo je však Praha vyhľadávanejšia?
Ponúka väčší počet ateliérov a väčšie skúsenosti s nakrúcaním.
Viac profesionálov vo filmovej oblasti, viac agentúr aj jazykovo vybavených hercov.
(Premiéra filmu s Robertom de Nirom, kde mal Karel Roden pomerne veľkú postavu, mala v USA premiéru len nedávno, Marek Vašut hral v Cruisovom Mission Impossible, mnoho zahraničných ponúk dostávala Michaela Kuklová, dvadsaťdvaročná Klára Issová si zahrala už v dvoch amerických snímkach)
Príťažlivosť má aj povesť Prahy ako jedného z najkrajších miest v Európe.
Podľa slovenských pracovníkov Štúdia Koliba sú však v Prahe menšie a staršie interiéry ako v Bratislave. V čase ich výstavby sa nerátalo s tak veľkým využitím a možnosťami dnešnej modernej techniky.
Ceny za prenájom najprestížnejších Barrandovských štúdií sa pohybujú od 25- do 65-tisíc českých korún za deň a v minulom roku boli využité na osemdesiat percent.
Čo je výhodou Bratislavy?
Sú to samozrejme nižšie náklady pre americkú produkciu - cena za prenájom štúdií na Bratislavskej Kolibe sa pohybuje od 30- do 45-tisíc korún na deň.
Štúdiá sú vystavované špeciálne pre nakrúcanie filmov a možno v nich inštalovať na požiadanie akúkoľvek špičkovú technológiu.
Výhodou je aj blízkosť veľkého počtu administratívnych priestorov.
Posledné tri mesiace minulého roka boli filmové ateliéry využité na sto percent, v tomto roku zatiaľ asi na päťdesiat percent - vďaka nakrúcaniu amerického štvordielneho filmu Uprising.
Práve v ňom sa predstavia Donald Sutherland či David Schwimmer.
Čo všetko požadovali tvorcovia Uprisingu
"Slovenská produkcia pri každom filme vytipuje exteriéry, urobí ich obhliadky, dohodne plán nakrúcania a zaistí na to povolenia. Dohodne spoluprácu externých firiem, ktoré zabezpečujú stavbu kulís, agentúru, ktorá zorganizuje konkurz na komparz a hercov do menších rolí. Američanom sa ponúkne vždy viacero možností, z ktorých si vyberú tú, ktorá im vyhovuje," povedala SME generálna riaditeľka Štúdia Koliba Iveta Hrdlovičová.
Nakrúcania Uprisingu sa zúčastňuje asi 6 500 komparzistov a 40- až päťdesiat slovenských hercov vo vedľajších úlohách.
Na brehu Dunaja vyrástlo varšavské gheto pre Židov z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré postavili remeselníci z Terchovej. "Filmári využijú aj priestory v jednom z ateliérov Štúdia Koliba, kde bude bazén predstavujúci kanalizáciu, ktorá išla cez Varšavu."
Na stavbe pracuje stopäťdesiat ľudí.
Ubytovanie si Američania vybavujú nezávisle na našej produkcii.
Zvyčajne si vyberajú z troch alternatív - hotel Forum, Danube a ubytovanie v prenajatých domoch.
A ešte jedna výhoda pre Američanov, potešiteľná aj pre Slovensko - pochvaľujú si dobrých spolupracovníkov s výbornou angličtinou.
A vraj sa medzi nimi objavujú už aj herci.
Herci, ktorí hrali v Čechách: Johnny Depp, Jeremy Irons, Anjelica Houstonová, Liv Tylerová, Nastasja Kinská, Michael York, Andie MacDowellová, Liam Neeson, Uma Thurmanová, Tom Cruise, Richard Harris, Hilary Swanková, Wiliam Hurt, Sam Neil, Fay Dunawayová, Geoffrey Rush, Julia Ormondová, Bruce Willis, Wesley Snipes, Antony Hopkins.
Herci, ktorí hrali na Slovensku: Dennis Quaid, Christopher Lambert, Sue Price, Nicol Kidmannová, George Clooney, Kevin Sorbo, Rob Lowe, Ice-T, Burt Reynolds, Owen Wilson, Hank Azaria, Gene Hackmann, David Schwimmer, Donald Sutherland a na návštevu manželky sa tu zastavil aj Tom Cruise.