KÁBUL, BRATISLAVA. Američania podľa novej stratégie vo vojne v Afganistane neustále opakujú, aké je kľúčové získať v boji proti Talibanu dôveru Afgancov. Minulý rok v lete preto vydal hlavný generál v krajine Stanley McChrystal nové nariadenie, podľa ktorého sa má každý letecký nálet na nepriateľa dvakrát premyslieť, aby sa ním neublížilo civilistom. „Taliban nás vojensky poraziť nemôže, ale môžeme sa poraziť my sami,“ varoval vtedy generál.
Napriek tomu sa v nedeľu civilným obetiam spojenci nevyhli. Vojská NATO podnikli letecký útok na skupinu vozidiel v provincii Uruzgan. Predpokladali, že sú v nich bojovníci Talibanu. Po útoku však na mieste našli len 27 nevinných – medzi nimi aj ženy a deti. Ide o najväčšie pochybenie spojencov od minulého septembra, keď v inej provincii zabili pri nálete 140 miestnych.
Podobné nehody znižujú dôveru domácich, že zahraniční vojaci sú tu na to, aby ich chránili. Američania sa kajali a sľubovali vyšetrovanie, zatiaľ čo afganské úrady útok označili za „neospravedlniteľný“.
Menej obetí NATO
Napriek nedeľnému nešťastiu celkovo počet civilistov, ktorých zabili spojenecké jednotky, za posledný rok klesol. Kým v roku 2008 podľa správy OSN medzinárodné vojská neúmyselne usmrtili 828 civilistov, vlani to bolo 596 ľudí, čo je o 30 percent menej. „Samozrejme, chceli by sme dosiahnuť, aby to bola nula,“ povedal pre BBC McChrystal.
Počet civilných obetí sa znižuje, hoci bojov i vojakov pribúda. Môže za to opatrnejší postup Američanov, ktorý nariadil McChrystal v lete. „Pokles úmrtí reflektuje opatrenia medzinárodných síl viesť také operácie, ktoré znížia riziko pre civilistov,“ súhlasila s tým aj správa OSN. Ako to vyzerá v praxi, ukazuje aj súčasná operácia Moštarák, najväčšia akcia spojencov od konca vojny, ktorou chcú vyčistiť a zabezpečiť kľúčové oblasti provincie Hílmand.
Zneužití civilisti
Denník Wall Street Journal opísal skúsenosť jednotky kapitána Zinniho. Nepilotované lietadlo im ukázalo, že na cestu, ktorou mali o pár hodín neskôr prejsť spojenci, kladú neznámi muži výbušninu. Kapitán už chcel požiadať o letecký nálet, keď desiatky metrov od mužov zbadali deti. Útok musel počkať.
Taliban sa snaží z tragédií civilistov profitovať. Počas boja o mesto Mardža ich využívali ako ľudské štíty. Západné spravodajské zložky podľa Christian Science Monitor hlásia, že Taliban drží civilistov ako rukojemníkov. Táto taktika podľa afganského ministra vnútra stála aj za smrťou 12 civilistov, ktorých počas operácie Moštarák zabil spojenecký nálet na dom, z ktorého strieľali povstalci.
Opatrnejší postup vojakov spomaľuje. V mnohých prípadoch tiež platí, že čím viac sa spojenci snažia chrániť civilistov, tým viac vystavujú nebezpečenstvu vlastných vojakov. Vlani v septembri sa v provincii Kunar dostali americkí vojaci pod paľbu talibov. Žiadali o leteckú podporu, no veliteľstvo im ju zamietlo s tým, že by mohli zraniť civilistov. V boji zahynuli štyria americkí a ôsmi afganskí vojaci a tlmočník.
Aj preto, že generál McChrystal nechce stratiť dôveru Afgancov. Nešťastné incidenty, ako ten v nedeľu, môžu jeho úsilie zmariť.