Washington 25. apríla (TASR) - Šiesti lídri fundamentalistického hnutia Taliban predstavujú aj napriek strate moci ešte stále vážnu hrozbu pre záujmy USA v Afganistane a zostávajú na popredných priečkach v zozname najhľadanejších nepriateľov.
Zoznam nebezpečných moslimských radikálov vedie mulla Muhammad Umar, duchovný vodca afganských fundamentalistov, ktorému sa podarilo uniknúť z juhoafganského Kandaháru, keď mesto obsadili Američanmi podporované jednotky.
Vo februári sa predpokladalo, že sa ukrýva v horách stredného Afganistanu, neďaleko mesta Bagram. Podľa všetkého sa v súčasnosti nenachádza v blízkosti najhľadanejšieho teroristu sveta Usámu bin Ládina, ktorého miesto pobytu je taktiež záhadou. Americká armáda intenzívne pátra aj po Umarovom významnom poradcovi Tajíbovi al-Aghovi.
Ďalšou kľúčovou postavou z radov členov Talibanu, ktorá je stále nažive, je Džalaluddín Hakkání, niekdajší spojenec Američanov a bývalý talibanský minister pre záležitosti hraníc. Podľa amerických zdrojov poskytuje Hakkání podporu bojovníkom Talibanu a teroristickej siete al-Káida v ich snahe zoskupovať znovu svoje sily.
Hakkání pravdepodobne úzko spolupracoval s poľným veliteľom al-Káidy Abú Zubajdom. Nenašli ho však ani po 28. marci, keď došlo k zadržaniu Abú Zubajdu.
Americkí a afganskí predstavitelia tvrdia, že aj Hakkání riadil na diaľku preskupovanie síl al-Káidy a Talibanu v provincii Paktíja, ktoré bolo dôvodom pre spustenie nedávnej americkej ofenzívy Anaconda. Z oblasti sa podarilo uniknúť aj miestnemu talibanskému veliteľovi Saífovi Rahmánovi Mansúrovi.
Pred vojnou v Afganistane mal Hakkání pod kontrolou väčšinu provincie Paktíja a dovolil tam bin Ládinovi postaviť výcvikové tábory pre teroristov.
Hakkání bol spojencom USA počas afgansko-sovietskej vojny v 80. rokoch a prostredníctvom pakistanských sprostredkovateľov dostával peniaze a zbrane od americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Stal sa jedným z najúspešnejších afganských mudžáhidov a k Talibanu sa pridal v polovici 90. rokov, keď sa toto radikálne hnutie dostalo k moci.
Bývalý minister, pochádzajúci z paštúnskeho etnika, má príbuzných v Pakistane a túto krajinu aj počas vojny v Afganistane navštívil. Miesto jeho súčasného pobytu však nie je známe.
Americká armáda pátra aj po troch Umarových generáloch, z ktorých každý stál na čele početných vojenských oddielov. Mulla Baradar Achund, Achtar Muhammad Usmání a mulla Dadulláh sú potenciálnymi gerilovými vodcami, ktorí predstavujú hrozbu pre krehkú prechodnú vládu premiéra Hamída Karzaja.
Baradar bol niekdajším námestníkom talibanského ministra obrany. Usmání stál na čele talibanského II. armádneho zboru a Dadulláh velil veľkej časti talibov v severnom Afganistane.
Po vedúcich predstaviteľoch Talibanu a al-Káidy pátrajú v súčasnosti príslušníci britského kráľovského námorníctva, kanadskej ľahkej pechoty a americkej 101. leteckej divízie. Sústreďujú sa hlavne na provinciu Paktíja a oblasť okolo mesta Chóst.
2 sla pel