Mníchov 25. apríla (TASR) - Prvoradou povinnosťou politiky je vytvorenie právnej istoty. Českí občania by mali žiť bez strachu, že historické nároky ich môžu pripraviť o majetok a pokoj. Má tomu napomôcť jednomyseľné uznesenie Poslaneckej snemovne českého parlamentu o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov, slúžiacich ako právny podklad na vyvlastnenie a vyhnanie nemeckej a maďarskej menšiny, konštatuje dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung (SZ).
Kam až siaha zbabelosť pražských politikov, ktorí sa ani len nepokúšajú naznačiť, že nariadenia, aj keď potrebné a možno aj nevyhnutné, sú v rozpore s právom a ľudskosťou, pýta sa SZ. České médiá diskutujú o tejto téme s oveľa väčšou otvorenosťou ako súčasná politická elita. Strany a parlamenty sa odvolávajú na obavy verejnosti, ktoré však podľa nemeckého denníka aj tak neexistujú.
Pokiaľ taký dôstojný muž, akým je minister kultúry Pavel Dostál, vyhlási, že slobodná a otvorená debata o Benešových dekrétoch sa vedie v médiách, ktoré sú v rukách zahraničného, konkrétne nemeckého kapitálu, podsúva nemeckým vydavateľstvám úlohu piatej kolónie Sudetonemeckého landsmanšaftu a českých novinárov označuje nepriamo za platených lokajov nemeckého revizionizmu, konštatuje SZ.
Takáto prostoduchosť sa však jeho krajanom pozdáva zrejme oveľa lepšie ako prihlásenie sa k hodnotám, ktoré uznáva súčasná civilizovaná spoločnosť, dodáva nemecký denník.
SZ cituje v tejto súvislosti aj rakúsku vicekancelárku Susanne Riessovú-Passerovú, ktorá počas svojho nedávneho pobytu v Mníchove opätovne podmienila prijatie ČR do EÚ zrušením Benešových dekrétov.
Süddeutsche Zeitung bol jedným z vybraných zahraničných denníkov, ktoré v uplynulom týždni priniesli obsiahly článok súčasného českého prezidenta Václava Havla o prezidentovi Edvardovi Benešovi a historickom pozadí prijatia Benešových dekrétov.