PRAHA. Bývalý český premiér a predseda ODS Mirek Topolánek dnes opäť odmietol špekulácie médií, že dnešný minister obrany Martin Barták, nominant ODS, mohol byť v minulosti zapletený do údajnej korupcie okolo nákupu rakúskych obrnených transportérov Pandur II. pre českú armádu.
Topolánek označil Bartáka skôr za krízového manažéra, ktorý ako námestník na ministerstve zachraňoval situáciu. Ministerku obrany Vlastu Parkanovú (v minulosti KDU-ČSL, dnes TOP 09), ktorá bola v Topolánkovej vláde v rokoch 2007-2009, expremiér označil za lojálnu, ale neschopnú radikálne zakročiť vo veci sporného kontraktu na 235 obrnených transportérov za vyše 23,5 miliardy Kč (90,4 milióna eur).
Keby som to nechal na Vlaste Parkanovej, tak dnes odoberáme 199 plus 35 Pandurov za cenu 24 miliárd (Kč). Pretože ona jednoducho nemala odvahu to toho súboja s nadnárodným koncernom a s podpísaným kontraktom ísť a ja jej to nevyčítam. Martin Barták ako námestník pre zahraničné veci, s dokonalou angličtinou, dostal úlohu, Vlasta Parkanová ho poverila tým, aby začal vyjednávať v tejto citlivej veci, ktorá mala medzinárodný dosah, okrem iného. To znamená, Barták sa k tomu dostal ako slepý k husliam, povedal Topolánek v Českej televízii.
Medzi Topolánkom a jeho bývalou ministerkou obrany Parkanovou sa iskrí už niekoľko dní. Exministerku obrany vytočila Topolánková SMS denníku Mladá fronta dnes, v ktorej napísal, že je za projekt obrnených transportérov v plnom rozsahu zodpovedná a konštatoval, že by mohol iba špekulovať, prečo chcela ponechať v platnosti evidentne skorumpovaný projekt. O transportéroch pritom od roku 2003 rokovali sociálnodemokratické vlády a pôvodný kontrakt podpísal Parkanovej predchodca Karel Kühnl z Únie slobody. Po vypovedaní kontraktu Topolánkovou vládou novú zmluvu podpísal pomerne neštandardne Parkanovej námestník Barták.
Podľa Parkanovej, ktorú Topolánkov výrok dohnal až k slzám, projekt (obrnených transportérov) od začiatku do poslednej chvíle podporoval samotný premiér.
Expremiér mal obrovský záujem na tom, aby bol projekt prevedený na námestníka Bartáka. To ponáhľanie sa som veľmi vnímala, uviedla Parkanová.
Vlasta Parkanová niekde povedala, že som tlačil na nákup, ale ja som na nič tlačiť nemusel. Tie jej Pandury boli nakúpené. Pandury boli nakúpené za 24 miliárd (Kč) podpisom Karla Kühnla v medzičase medzi koncom vlády Jiřího Paroubka a nástupom vlády novej, to znamená v lete roku 2006, a my sme sa dostali k tendru, v rámci ktorého sme museli realizovať nákup 199 plus opciu na 25 Pandurov, ktoré armáda v tej skladbe nechcela, nechcela dokonca taký počet, a z tej zákazky bolo cítiť - ja som nikdy nepovedal, že tam bola korupcia, na to nemám dostatok informácií - ale zákazka bola podozrivá, vysvetlil Topolánek v ČT.
Tender na 199 nových obrnených vozidiel pre armádu vyhlásila socialistická vláda Stanislava Grossa v roku 2005. O nákupe sa na armádnej a vládnej úrovni hovorilo od roku 2003.
V súťaži v roku 2006 uspela Američanmi vlastnená rakúska spoločnosť Steyr, a za 234 vozidiel mala dostať 23,5 miliardy Kč (90,4 milióna eur). Česká vláda v roku 2007 kontrakt vypovedala, čo zdôvodnila tým, že dodávateľ dlhodobo neplnil podmienky zmluvy. V marci 2009 česká vláda údajne aj kvôli obave z arbitráže - podpísala so Steyrom, respektíve americkým koncernom General Dynamics, celkom nový kontrakt, ale už iba na 107 obrnených vozidiel za 14,4 miliardy Kč (553,8 milióna eur). Rakúšania majú vozidlá v rôznych úpravách dodávať postupne až do roku 2013.