Staré Hory 25. apríla (TASR) - Jedného z dvoch posledných kohútov tetrova hlucháňa (Tetrao urogallus), žijúcich ešte v Starohorských vrchoch, sa neúspešne pokúsili uloviť pytliaci. Týmto vzácnym, zákonom chráneným vtákom pritom hrozí nielen v spomínanom pohorí vyhynutie.
Ešte pred desiatimi rokmi, ako pre TASR uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, žilo v tejto oblasti dvanásť kohútov a osemnásť sliepok tohto nášho najväčšieho kurovitého vtáka. Počas jarného toku sa schádzali na šiestich tokaniskách, teraz už len na dvoch a na každom z nich je len jeden kohút.
Drastické zníženie ich počtu spôsobili najmä pytliaci snažiaci sa získať vzácnu trofej. Tetrovom hlucháňom v posledných rokoch neprialo ani počasie na prelome mája a júna, keď sliepky vyvádzajú kuriatka. Chlad a dážď zapríčinili ich veľký úhyn. Niektoré znášky vajec zničili prirodzení predátori tetrovov - líšky, kuny, diviaky a medvede. Orly skalné a jastraby lesné dokážu uloviť nielen mladé, ale aj dospelé hlucháne.
Hlucháne žijú v starých lesných porastoch, ktorých rozloha sa stále zmenšuje, čím prichádzajú o vhodné životné prostredie. V pohoriach Vysokých, Nízkych a Západných Tatier, vo Veľkej Fatre, v Chočských, Kremnických a Starohorských vrchoch žije už len 500 až 600 kohútov tetrova hlucháňa. Pred polstoročím ich tam žilo približne tritisíc. Takáto nízka početnosť je z genetického hľadiska hraničná a ak sa ich počet naďalej bude znižovať, na Slovensku vyhynú. Na viac ako štvrtine zo 43 dlhodobo skúmaných tokanísk od roku 1981 doteraz ubudla vyše polovica kohútov a na dvadsiatich percentách pozorovaných plôch hlucháne úplne vyhynuli.
Nezákonný odstrel čo i len jedného kohúta sa negatívne odrazí na lokálnej populácii týchto vtákov. Vyrušovanie počas toku, keď sa kohúty zbližujú so sliepkami, spôsobí ich neoplodnenie, nezaloženie novej populácie a postupné vyhynutie týchto vtákov.