PRAHA. Československá tajná komunistická polícia, Štátna bezpečnosť (ŠtB), v 60. rokoch plánovala únos československého exilového novinára Pavla Tigrida (1917-2003). Únos mohol údajne skončiť aj zavraždením nepohodlného kritika režimu. S odvolaním sa na historika Radka Schovánka z českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov to konštatuje český denník Mladá fronta dnes.
K únosu sa ŠtB chystala využiť cestu Tigrida na kongres PEN klubu do Budapešti v roku 1964. Akciu však prekazila maďarská polícia, pretože sa zľakla dopadov akcie: Tigrid už v tom čase mal americké občianstvo. Maďari Tigrida pred hrozbou varovali a ten okamžite mesto opustil a odcestoval späť do Paríža. V tom čase už bol v Budapešti Tigridov únosca príslušník rozviedky Jiří Svoboda s krycím menom Sviták.
Pavel Tigrid, vlastným menom Pavel Schönfeld, vydával v exile časopis Svědectví a na začiatku 50. rokov spoluzakladal a potom ako programový riaditeľ viedol československé vysielanie Rádia Slobodná Európa v nemeckom Mníchove.
ŠtB sa po nevydarenom budapeštianskom únose sústredila na diskreditáciu Tigrida. Akcia s krycím názvom Drozd mala priviesť Tigrida do francúzskeho väzenia. ŠtB prostredníctvom svojho agenta francúzskej rozviedke podstrčila dokument, ktorý naznačoval, že Tigrid mal napojenie na skupinu, ktorá podnikla atentát na francúzskeho prezidenta de Gaulla. Francúzi potom Tigrida istý čas sledovali.
Tigrid sa do Prahy vrátil po novembrovej revolúcii, pôsobil ako poradca prezidenta Václava Havla a v rokoch 1994-1996 bol ministrom kultúry ČR.