Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka Sme.
NIAMEY, BRATISLAVA. Chudobná krajina so zásobami uránu má po štvrtkovom prevrate nového vojenského lídra a v uliciach zákaz vychádzania.
Západ aj Africká únia kritizujú násilné prevzatie moci od prezidenta, ktorý nechcel opustiť úrad. Analytici však vidia šance na vrátenie krajiny do normálu.
Pučisti, ktorí násilím prevzali moc v jednej z najchudobnejších krajín sveta, uzavreli v piatok pozemné a vzdušné hranice a vyhlásili stanné právo. Za vodcu si zvolili veliteľa letky Salou Džiba.
Medzinárodná izolácia hrozí naďalej
Vojenské riešenie problému s prezidentom Mamadouom Tandžom, ktorý si nezákonne predĺžil funkčné obdobie, odsúdili OSN, Francúzsko, Africká únia aj Američania. Nemenovaný vysoký predstaviteľ Africkej únie avizoval, že organizácia pozastaví jeho členstvo vo svojich radoch.
Ozbrojení vojaci obsadili vo štvrtok prezidentský palác, pričom zabili podľa svetových agentúr troch vojakov. Prezidenta Tandžu uniesli a zrejme držia vo vojenskom tábore za mestom.
Pozastavili aj platnosť ústavy a rozpustili štátne inštitúcie. Sami sa vyhlásili za Vysokú radu pre obnovu demokracie. Všetko preto, že prezident v roku 2009 zmenil ústavu, aby mohol znovu kandidovať, a uvrhol tak krajinu do medzinárodnej izolácie.
Sedemdesiatjedenročný Tandža vládne Nigeru viac ako desať rokov. V lete občania podporili v kontroverznom referende predĺženie jeho funkčného obdobia a posilnenie právomocí prezidenta. Parlament, ktorý s referendom nesúhlasil, Tandža rozpustil.
Analytici: Šanca na voľby je v strednodobom horizonte
FAKTY O NIGERI Počet obyvateľov: 15 miliónov. Negramotných: Vyše 70 percent.
Veľkí investori: Francúzsko, Čína.
1960: Nezávislosť.
1993: Prvý demokraticky zvolený prezident.
1996: Vojenský puč.
1999: Tandža sa stal prezidentom.
Predseda Africkej únie Jean Ping aj OSN vyzvali armádu v Nigeri na rýchly návrat k „ústavnému poriadku". Američania, Európska únia aj Francúzi naliehajú, aby sa čím skôr uskutočnili demokratické voľby.
Podľa expertov, ktorí sa vyjadrili pre agentúru Reuters, sú voľby na dosah.
„Je pravdepodobné, že nová vojenská vláda bude pod medzinárodným tlakom, aby uskutočnila voľby v strednodobom horizonte," povedal Samir Gado z Rencap Securities.
Nie je však vylúčené, že sa vojenská junta bude snažiť udržať pri moci tak, ako sa to stalo v Guinei v roku 2008. Líder puču tam sľúbil voľby, no držal sa pri moci. Až rok nato odišiel dobrovoľne do exilu po tom, čo sa ho jeho bývalý spolupracovník pokúsil zavraždiť.
Niger, kde štyri pätiny územia zaberá púšť, je šiestym najväčším producentom uránu na svete s asi ôsmimi percentami svetových zásob. Francúzsko a Čína patria medzi jeho najväčších investorov.