V Spojených štátoch postavia po 30 rokoch nové reaktory jadrovej elektrárne. Vláda to bude dotovať.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Američania znovu objavili čaro atómu. Prezident Barack Obama v utorok oznámil, že podporí formou garancií pôžičiek v hodnote 8,3 miliardy dolárov stavbu dvoch reaktorov atómovej elektrárne v štáte Georgia. Súkromný investor tam plánuje postaviť vôbec prvé reaktory v krajine za posledných 30 rokov.
Takouto formou chce prezident podporiť nové zdroje čistej energie. „Jadro zostáva naším najväčším zdrojom paliva, ktoré neprodukuje CO2,“ povedal prezident v utorok.
Američania majú viac ako sto atómových elektrární a jadro tvorí 20 percent energetickej spotreby krajiny. Stavby nových elektrární sa zastavili po havárii v roku 1979 v Pennsylvánii, keď sa do ovzdušia dostali rádioaktívne látky.
Nový plán je podľa Obamu len začiatok. Vláda by mohla takto nepriamo dotovať výstavbu aj ďalších elektrární. „Štartujeme jadrovú energetiku v našej krajine,“ povedala pre Reuters Obamova poradkyňa Carol Brownerová. Renesanciu prežíva jadrová energetika v súčasnosti najmä v Ázii – v Číne, Južnej Kórei či Indii. Celkovo sa vo svete momentálne stavia 56 nových elektrární.
„Znie to síce ironicky, ale z Obamu by sa mohol stať najväčší pronukleárny prezident od čias Eisenhowera v 60. rokoch,“ povedal pre Christian Science Monitor analytik Henry Sokolski.
Environmentalisti varujú, že Obama nepredstavil žiaden nový plán ako bezpečne skladovať jadrový odpad. Najväčšou prekážkou výstavby elektrární v Amerike sú však peniaze. Stavba reaktorov je v súčasnosti oveľa drahšia ako v minulosti. Podľa odhadov sa pritom firmám náklady vrátia až o 20 rokov. Práve preto sa investori do neistých projektov nehrnú. Odporcovia hovoria, že Obama dotáciami opäť zaťaží rozpočet.